Madde Bağımlılığı Suç İşletir


Ergen, genç ve genç erişkinlerde görülme oranı yüksek olan madde bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla Üniversitemiz Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen 'Madde Bağımlılığı' başlıklı konferans Üsküdar Üniversitesinden Prof. Dr. Tayfun Uzbay'ın sunumuyla İpekköy Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Madde bağımlılığı üzerine verdiği konferansta üniversitemiz öğrencileriyle bir araya gelen Prof. Dr. Tayfun Uzbay, önemli uyarılarda bulundu. Yoğun katılımın olduğu programa Amasya Emniyet Müdürü Mehmet Artunay ile Çocuk Şube Müdürlüğü de tam kadro katıldı.

uzbay

Madde bağımlıları için demans, alzheimer, parkinson gibi pek çok hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen Uzbay; bazı maddelerin deneme kullanımından itibaren bağımlılık yapabildiğine dikkat çekti.  Prof. Dr. Uzbay, "Bağımlılık hangi sürede gelişeceği hem maddeye hem de kişiye bağlıdır. Bağımlılık, yüzde 100 başarı ile tedavi edilebilen bir süreç değildir. En büyük başarı sigarada yakalanırken onu yüzde 10 başarı ile alkol takip eder. Ancak hepsi için geçerli olan en büyük risk, tedavinin ardından yapılacak maddeye geri dönüşlerin daha kuvvetli bağımlılığa dönüşmesi ve ani ölümlere kadar varabilen sonuçlar doğurmasıdır" dedi.

Aile Yaşantısı Çocuğu Etkiliyor

Madde bağımlılığının bir beyin hastalığı olduğuna vurgu yapan Uzbay, özellikle uçucu madde bağımlısı çocuklar üzerinde yapılan araştırmaların, ailedeki şiddetli geçimsizlik, alkolik ebeveyn gibi faktörlerin, çocukları madde bağımlılığına yönlendirdiğini ortaya koyduğunu söyledi. Bağımlılık yapan maddeler arasında çapraz bağlar bulunduğuna dikkat çeken Uzbay, "Nikotin, kokain ve kafein arasında çapraz bağ bulunur. Bu nedenle sigara bağımlısı bir kişinin kokain bağımlısı olması daha kolaydır" dedi. Uzbay, yüksek oranda kafein içeren enerji içeceklerinin de Dünya Sağlık Örgütü tarafından bağımlılık yapıca maddeler arasında değerlendirildiğini hatırlattı.

Alkol, En Fazla Suç İşleten Madde

Bağımlılık yapan maddelerin dünyada bir yılda 500 milyar dolarlık bir pazara sahip olduğunu ancak ünlülerin konuyla ilgisi olmadığı sürece basında haber olarak bu sorunun yer almadığını ifade eden Prof. Dr. Uzbay, "Alkol, en fazla suç işleten maddelerden bir tanesidir. Basında madde bağımlılığına dair haberler yer almadığı gibi bilimsel temele dayanmayan haberlerle de yanlış bilgilendirme yapılmaktadır" dedi.

uzayyyy

Sunumu sonunda öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Uzbay'a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feda Öner tarafından kendisi adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika ve Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Arif Ayar tarafından şilt takdim edildi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü