Küçük Dev Adamlara Başarı Belgesi


''Türk Basketbolunun Büyük Anadolu Projesi Geleceğin Dev Adamlarını Arıyor'' sloganıyla başlayan Amasya Üniversitesi ve Türkiye Basketbol Federasyonunun yaptığı ikili işbirliği protokolü kapsamında faaliyetlerini sürdüren Amasya Üniversitesi 12 Dev Adam Basketbol Okulunun başarılı minik basketbolcularına Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay tarafından başarı belgesi verildi.

Küçük Dev Adamların haftada 4 gün antreman yaptıkları Amasya Üniversitesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen törende konuşan Prof. Dr. Orbay; "Amasya Üniversitesi olarak sporun bütün dallarını, en alt yaş gruplarından başlayarak toplumun her kesiminde yaşam tarzı haline getirmek amacıyla spor birimlerimizi halkın kullanımına açtık. Bu kapsamda Türkiye Basketbol Federasyonu ile yaptığımız protokol kapsamında, ekip çalışmasını önemseyen, kendine güven ve disiplin gibi unsurları ruhunda barındıran 'basketbol' sporuna Amasyalı gençlerin ilgisini arttırmanın ve özellikle her dönemde onlara iyi bir alternatif oluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aynı zamanda akademik bir disiplin içerisinde yürütülen bu tür faaliyetlerin önümüzdeki dönemlerde ulusal ve uluslararası boyutta meyvelerini vereceğini düşünüyoruz." dedi.

''Hedefimiz Bilinçli Bir Basketbol Ailesi Yaratmak''

Garanti Bankasının sponsorluğunda, Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından 2002 yılında hayata geçirilen 12 Dev Adam Basketbol Okulları projesinde Amasya takımını çalıştıran Antenör İbrahim Akön, projenin öncelikli hedefinin basketbol sevgisini tüm Türkiye'ye yaymak, bilinçli bir basketbol ailesi yaratmak ve geleceğin sporcu, hakem ve yöneticilerini yetiştirmek olduğunu söyledi. Proje kapsamında öğrencilerin basketbol eğitiminin yanı sıra birçok sosyal ve kültürel faaliyete de katıldığını belirten Akön; ''Yıl boyunca devam eden eğitim faaliyetlerinin yanında, 4 ayrı bölgede düzenlenen Türkiye Ligi organizasyonuyla da basketbol eğitimi alan çocukların maç tecrübelerinin artması, takımdaşlık ve paylaşım duygusunun gelişmesi ve yeni dostluklar kurmasını hedefliyoruz. 12 Dev Adam Basketbol Okullarının faaliyetlerine başladığı 2002'den bu yana toplam 33 bine yakın öğrenciye basketbol eğitimi verildi. Bu rakam öğrencilerin ebeveynlerinin de katılımıyla yaklaşık 125 bin kişilik bir basketbol ailesine dönüştü.'' cümlelerini kaydetti.

12 Dev Adam Basketbol Okullarının nitelikli basketbol eğitimi sayesinde Türk basketboluna yeni yetenekler kazandırdığını ifade eden Akön; ''12 DABO'da basketbola başlayan öğrenciler arasında bugün, Yıldız Erkek Milli Takımının yanı sıra Bölgesel Lig, 2.Lig ve hatta 1.Lig kulüpleri ve NBA'de oynayan sporcular bulunuyor. 12 DABO'da yetişen öğrenciler, burada edindikleri basketbol becerileri sayesinde önde gelen eğitim kurumlarından ücretsiz eğitim bursu kazanarak, eğitim hayatlarını daha iyi şartlarda sürdürme şansı da buluyor.'' açıklamalarında bulundu.

Antrenörleri İbrahim Akön, Barış Gürler  ve Gürkan Tekin gözetiminde çalışmalarına devam eden minik basketbolcularımız temmuz ayı içerisinde NBA'den gelecek olan Amerikalı antrenörler tarafından kampa alınacak.

 12 dev adam

Not: Amasya Üniversitesi ile Türkiye Basketbol Federasyonu işbirliğiyle çalışmalarını sürdüren 12 Dev Adam Basketbol Okulları 7-14 yaş kız ver erkek sporcular için başvurular başladı.

İrtibat için: 0532 722 64 40 - 0505 600 18 19

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü