Kosova Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı


Yunus Emre Enstitüsü-Priştine Türk Kültür Merkezi tarafından organize edilen Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarına üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ve Türkiye'den pek çok vakıf ve devlet üniversiteleri rektör ve üst düzey temsilcileri katıldı.

Türkiye'deki yükseköğretim fırsatları hakkında Kosovalı gençleri bilgilendirmeyi amaçlayan fuar; Prizren merkezli Türkiye Mezunları Derneği (TÜMED) ve Yunus Emre Priştine Türk Kültür Merkezinin yoğun tanıtım faaliyetleri sonucunda ilk defa Kosova'da düzenlendi ve büyük ilgi gördü. 

kosova1

Tanıtım fuarında, yüksek öğrenim için Türkiye'ye gitmeyi planlayan öğrenciler ile onlara eşlik eden velileri, kaliteli eğitim veren Türk üniversiteleriyle doğrudan tanışma imkânı buldu. Üniversite adayları fuarda, daha sağlıklı karar verebilmek açısından üniversitelerin öğrenim ve değişim programları, öğretim kadrosu, burs imkânları, yurtlar, başvuru şartları gibi konularda doğrudan üniversitelerden bilgi edinme olanağına da sahip oldular.

kosova2

TÜMED Başkanı Cengiz Çesko,  dernek olarak bugüne kadar Türkiye üniversitelerinin gayri resmi bir şekilde tanıtımını yaptıklarını anımsatarak, "Biz dernek olarak kuruluşumuzun ilk gününden itibaren Kosova'da üniversite öğrenci adaylarına Türk üniversiteleri hakkında tanıtıcı çalışmalar yaptık. Öğrencilere Türkiye üniversitelerinde kaliteli eğitim alacakları konusunda bilgiler verdik." dedi.

Türk Üniversiteleri Adına Konuşmayı Rektörümüz Yaptı

kosova3

Türk Üniversiteleri adına açılış konuşmasını üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay yaptı. Prof. Dr. Orbay kendileri için tanıtım fuarların çok önemli olduğunu; çünkü dünyada her yıl 5 milyona yakın insanın yüksek öğrenim görmek için sınırlarının ötesine gittiğini, bunun, kültürel, bilimsel, ekonomik, pek çok katma değeri olduğuna işaret etti. Orbay, "Türkiye'de bu alan son 10 yılda fark edilmeye başlandı. Türk üniversiteleri olarak istediğimiz noktada olduğumuzu söylemek mümkün değil. Buna rağmen anlamlı çalışmalar var. Üniversitelerimiz yerelden evrensele parolası ile gerek görsel gerekse yazılı basını etkin bir şekilde kullanma gayret içerisinde. Diğer bir tanıtım faaliyeti ise işte bu tip fuarlar. Bu anlamda fuarın başarılı geçmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Fuar; Kosova Kamu Yönetimi Bakanı, Kosova milletvekilleri ile Kosova kurum ve kuruluşları ile Kosova'da görev yapan Türkiye kurum ile kuruluş temsilcilerinin katıldığı açılış töreninde, Türk üniversitelerinin uluslararası eğitim arenasındaki konumunun güçlenmesinde önemli bir hamle olarak nitelendirildi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü