Konserin Coşkusu Türkiye'yi Aştı


Devlet Opera ve Balesi bünyesinde etkinliklere imza atan Allegra Ensemble adlı müzik grubu üniversitemizin 8. kuruluş yıl dönümü şerefine bir konser verdi. Konser Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. İnternet ortamında canlı olarak yayınlanan konser ülkemizin sınırlarını aşarak birçok ülkede de izlendi.

2005 yılında temelleri atılan Allegra Ensemble; Anadolu ezgilerini çok sesli bir formda yorumlarken aynı zamanda dünya müziklerinden de seçkin örnekler sunan bir grup. Katılımın oldukça yoğun olduğu ve internet ortamında canlı yayınlanan konserde dünya klasiklerinin yanı sıra Uzun İnce Bir Yoldayım, Üsküdar'a Giderken gibi Türk klasiklerini de klasik batı müziği formunda yorumlandı.

Amasya halkıyla bütünleşmek, etkinlikler vesilesiyle paylaşımların artırılması Amasya Üniversitesinin temel prensipleri arasında olduğundan konsere Amasyalıların ilgisi çok büyüktü. Cumhuriyet Başsavcısı Ergün Tokgöz, Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, Baro Başkanı A. Melik Derindere ve Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'ın yanı sıra akademik ve idari kadrolarımız ve öğrencilerimizin de  katıldığı konserde kapanışı bir Amasya türküsüyle yapan grup büyük alkış aldı.

operason1

Konser İnternet Ortamında Canlı Yayınlandı

Üniversitemiz UZEM tarafından deneme yayını olarak gerçekleştirilen konseri eş zamanlı yaklaşık 600 kişi internet ortamından canlı olarak izledi. Üniversitemizin düzenlediği faaliyetlerin Amasya dışına taşarak evrensel ölçekte izlenmesinin ve mezunlarımızın da üniversiteden kopmadan dönüş yaptıklarının bir kanıtı olan canlı yayın Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun gibi Türkiye'nin dört bir yanında izlenirken Türkiye sınırlarını da aşarak dünyanın çok farklı coğrafyalarından Kırgızistan, Malezya, Şili, Çin, Almanya, Hollanda, Amerika, Endenozya ve Meksika gibi ülkelerde de internet ortamında izlendi.

alegra grafikk

Konser sanatçılarımıza plaket ve çiçek takdiminin ardından son buldu.

Allegra Ensemble konserine  ait daha çok fotoğraf görmek için Amasya Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Sayfamız için TIKLAYIN

 

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü