Kızılay Üniversitemizde Hedefini Aştı


Üniversitemiz ve Kızılay Samsun Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği üniversitemizde bulunan kan bağışı aracı, öğrenciler ve personelimizin kan bağışlarıyla kan merkezinin hedeflediği yüzde 10'luk kotanın çok üzerine çıktı.

kanmerkezi-öğrenci

Kan bağışının hem toplumsal getirileri hem de insan sağlığı için önemi ve toplumsal farkındalık oluşturulması amacıyla imzalanan protokol kapsamında Samsun Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi kan bağış aracı 4 aylık periyotlarla üniversitemizi ziyaret ediyor. Kan Merkeziyle imzalanan protokolle, kan ve kan yoluyla bulaşan hastalıkların yüksek öğrenim öğrencilerine anlatılması ve öğrencilerimizin mesleklerine başladıklarında daha bilinçli bireyler olarak toplumumuzu aydınlatmaları hedefleniyor. Mevcut protokolle ilgili bir değerlendirme yapan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay ''Eskiden kan aranıyor anonslarını çok duyuyorduk, ama artık kan bankaları ve üniversitelerin ürettiği ortak projeler sayesinde daha bilinçli bir gençlik yetişiyor. Bu projeler kan bağışını özendirdiği için de kan bankaları kan bulma noktasında üniversitelerde sıkıntı yaşamıyor. Bölgemizdeki üniversiteler kan bankasına önemli miktarda katkı sağlıyor. Bu da duyarlı yüksek öğrenim öğrencisinin kan bağışına gösterdiği ilginin göstergesidir'' dedi.

Samsun Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezinden Doktor Çağlar Aydın kan bankaları sayesinde kan ihtiyacının yüzde 80'inin karşılanabildiğini açıklarken ''4 ay önce Amasya Üniversitesini ziyaret etmemize rağmen o gün olduğu gibi bugün de gençlerimizin duyarlılığı ve ilgisi yoğun. Bize ne kadar çok kişi bizi başvurursa o kadar çok kişiye ulaşır ve bağış miktarını yüzde yüzlere çıkarırız'' ifadelerini kullandı.

kanmerkezi-fethi bey

Amasya Üniversitesi personeli de kan bağışı aracını ziyaret ederek kan verdi

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü