Kazakistan’dan Üniversitemize Mevlana Ziyareti


Mevlana Değişim Programı kapsamında üniversitemizin konuğu olan Kazakistan Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İslam Jemeney Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'ı ziyaret etti. Kazakistan'ın sevilen yazarlarından Prof. Dr. İslam Jemeney'in; Türk edebiyatı, Türk tarihi, felsefe ve ilahiyat alanlarında kitapları ve makaleleri bulunuyor. Prof. Dr. İslam Jemeney, Kazakistan'ın tanınmış şair ve alim Mağcan Cumabayev ile ilgili bir de konferans verdi.

Kazakistan'ın son yıllarda gelişen ekonomisi, bilimi, kültürü, sanatı ve diğer alanlardaki takdire şayan ilerlemelerini gururla izlediklerini ifade eden Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, "Bizim için Türk Cumhuriyetleri kardeşimizin evidir. Kazakistan'ın hızlı gelişimi bizleri heyecanlandırmaktadır. Üniversitemizde de Kazak öğrencilerin bulunduğunu ve sayıların her geçen yıl artmakta olduğunu sevinçle görüyorum. İnanıyorum ki Mevlana Değişim Programı ve diğer programlarla üniversitemize gelen siz değerli akademisyenler ile bu ilişkiler en yüksek seviyeye çıkacaktır. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı bölümümüz ile ortak akademik çalışmalar yapılmasını arzuladığımı da belirtmek isterim. Hoş geldiniz diyor, tüm Kazak kardeşlerime sevgilerimi gönderiyorum" ifadelerini kullandı.

Kazakistan'dan Üniversitemize Mevlana Ziyareti

300 milyonluk Türk dünyasının kendi zenginliklerini tanıması ve bu zenginlikleri yeni nesle aktarması gerektiğini anlatan Prof. Dr. İslam Jemeney, "İki kardeş ülke olan Türkiye ve Kazakistan, aynı zamanda Türk-İslam dünyasının da liderleridir. Yarının dünyasında Türk milletinin her yönden önder olması kaçınılmazdır. Bu bağlamda yaptığımız bu ziyaretler ve bize gösterilen yakın alaka umutlarımızı daha da yükseltmektedir. İnanıyorum ki kardeşlik hukuku içinde yeni ve güzel günler bizleri bekliyor. Size ve çalışma arkadaşlarınıza misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ederim. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümündeki arkadaşlarımı da Kazakistan'da ağırlamaktan mutluluk duyarım" dedi.

Ziyarete Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu ve Araştırma Görevlisi Mevlüt İlhan da katıldı.


    

 Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü