Kayıt Heyecanı


2014 - 2015 akademik yılı üniversite kayıtları 1 ve 5 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Amasya Üniversitesi programlarından herhangi birine yerleşen yaklaşık 5 bin üniversite adayı da 1 - 5 Eylül tarihleri arasında üniversitemizde kayıtlarını yaptırabilecekler. Üniversite adaylarının belirtilen tarihleri arasında ilgili evraklarla birlikte kayıt hakkı kazandıkları Amasya Üniversitesi yerleşkelerinde hazır bulunmaları gerekiyor.

Ön kayıt ve kesin kayıt şeklinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek kayıtların birinci aşaması olan ön kayıtlar internet üzerinden yapılırken bir sonraki aşama olan kesin kayıt ise istenen evraklarla birlikte, öğrencinin kazandığı bölüm için belirtilen tarihte öğrenci tarafından gerçekleştirilecek. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğine kayıt yaptıracak öğrenciler ise tam teşekküllü Sağlık Raporu ile kayıt işlemlerini yaptırabilecekler.

Bir Dakikadan Kısa Sürede Üniversiteli Oldular

-e kayıt sistemine geçen üniversitemizde internet üzerinden ön kayıtlarını yapıp kesin kayıt için ilgili birimlere gelen öğrencilerimiz kayıt işlemlerinin bir dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmesi karşısında memnuniyetlerini dile getirdiler. Uzun kuyruklarla karşılaşmayı beklediklerini ifade eden öğrencilerimiz işlemlerin sorunsuz ve kısa sürede bitirilmesi ve personelimizin ilgili tavrı karşısında velileriyle birlikte Amasya Üniversitesi çalışanlarına teşekkür ederek teknolojiye ve çağa ayak uydurmuş bir üniversitede okuyacak olmanın sevinciyle üniversiteden ayrıldılar.

Yeni kayıt yaptıran öğrencilerimize eğitim-öğretim hayatlarında başarılar dileyen Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay; ''2010 yılında 6 bin civarında olan tüm öğrenci sayımıza 2014 yılı itibariyle sadece yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz nezdinde ulaşmış bulunuyoruz. Yine 2010'da sadece 30 programımız varken bugün program sayımız 84 oldu. Amasya Üniversitesi olarak akademik ve fiziki büyümemiz istikrarlı bir şekilde katlanırken öğrencilerimizden tek beklentimiz vatana millete hayırlı, ülkemizin milli ve manevi değerlerine saygılı birer Türk genci olmalarıdır.'' dedi.

5 gün sürecek kayıtlar boyunca öğrenci adayların yoğunluktan kaynaklı bir sıkıntıyla karşılaşmamaları için programlar tarihlere göre sınıflandırıldı. 1 - 5 tarihleri arasında kayıt yaptırmayan adaylar kayıt haklarını yitirecekler zira kayıtların bitmesinin hemen ardından ek kontenjanlar için kayıtlar alınmaya başlanacak.

kAYITTT

Her Şey Daha Güvenli Bir Gençlik İçin

Üniversitemiz çoğunluğu Amasya dışından gelen öğrencilerimizin huzurlu, güvenli bir eğitim alması ve şehirde kendilerini bekleyen birtakım tehlikelere karşı farkındalıklarının arttırılması amacıyla Amasya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi üniversitelerimiz yerleşkelerinde açtıkları stantlarla öğrencileri bilgilendirmeyi amaçlıyor.

''Amacımız üniversiteye adım attığınız şu dönemde siz değerli öğrencilere terör ve terörle mücadele nasıl olur noktasında bir hatırlatma yapmak istedik.'' ifadelerini kullanan İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Tuncer  Kocabay;  ''Terör örgütlerinin varlıklarını sürdürebilmek için özellikle üniversite hayatının içinde olan gençleri  kullanmak istediklerini biliyoruz. Terörle Mücadele Şubesi olarak  gençlerimizin terör örgütlerinin kurdukları tuzaklara düşmemesi için üzerimize düşen görevleri yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.'' açıklamalarında bulundu.

POLİSSS

Üniversitelere kayıt hakkı kazanan adayların, şu belgelerle birlikte kayıt için başvurmaları gerekiyor:

-   Adayın mezun olduğu liseden aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz.) 

-   Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak,  alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge,

-   Nüfus cüzdanının örneği ( Aslı görülmek suretiyle fotokopisi alınacaktır.)

-   Askerlik Durum Beyanı (Öğrenci Bilgi ve Kayıt Formunda beyan edilecektir.)

- 29 yaşından büyük adaylar için askerlik şubelerinden alınacak Askerlik Durum Belgesi

-   6 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.)

- Katkı payı, öğrenim ücretinin ödendiğine ilişkin banka dekontu (İkinci Öğretim ve Uzaktan Eğitim Öğrencileri için)

Kayıt Uyarıları

Adayların kayıt için bizzat kendilerinin ilgili üniversiteye başvurması gerekiyor. Postayla kayıt yapılmayacak. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Ancak aslının getirilmesi suretiyle üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilecek. Belgeler eksik ise kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday, herhangi bir hak iddia edemeyecek.       

Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek. Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkili olacak.  

Kayıt işlemlerine dair ayrıntılı bilgiler www.amasya.edu.tr internet adresinden ulaşılabilir.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü