Karekodlu Diploma Uygulaması Başladı


Hayatımızın birçok alanına giren güvenlik, takip ve daha sağlıklı bilgiye en kısa sürede ulaşmayı hedefleyen karekod uygulamasına yükseköğretim kurumlarımız içerisinde şu an için çok sınırlı sayıda kurum geçmiş bulunuyor. Sistemi ilk kullanan üniversiteler arasında olan üniversitemizde 2014-2015 akademik yılından itibaren mezunlarımıza 'karekodlu diploma' vermeye başladık. Öğrenci İşleri ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığının ortak çalışması olarak diplomalara entegre edilen özel tasarlanmış karekod uygulaması sayesinde diplomaların güvenliği sağlanarak, olası sahteciliklerin önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Yaygın olarak kullanılmaya başlayan akıllı telefonlarla bile karekod okuma programıyla okutulduğunda, diplomanın doğruluğu internet üzerinden Amasya Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı yazılımı üzerinden sorgulanabilecek. Sorgulamada, mezun öğrencimizin mezun olduğu yıl, mezun olduğu birim-program, diploma notu, gibi pek çok bilgi sorgulanabilecek.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay "Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra kamu-kurum kuruluşlarımızda ve özel sektörde iş hayatına başlıyorlar. Çoğu zaman işverenlerimiz istihdam ettikleri mezun öğrencilerimiz için kurumumuzdan diploma teyidi için uzun soluklu bir sorgulama yazışması yapıyorlar. Güvenlik ve tedbir amaçlı yapılan bu yazışmaları ortadan kaldırmak için, teknolojik gelişmeler ışığında, gerek işverenin gerekse mezun öğrencilerimizin hayatını kolaylaştırmak için diplomalarda karekod uygulamasını başlattık. Ayrıca çoğu zaman lisansüstü eğitim, akademik pozisyonlara müracaatlarda genel değerlendirme aşamasında, formasyon eğitimi değerlendirmeleri başta olmak üzere pek çok alanda öğrencilerimizin diploma notları gerekli oluyor. Kısa bir zaman sonra öğrencilerimizin eğitim-öğretim süresince aldıkları derslere ait not dokümanlarını da (transkript) sisteme ekleyeceğiz. Karekod uygulaması yardımıyla doğrudan bu bilgilere resmi olarak veri tabanımız üzerinden öğrencilerimizin ve kurumların ulaşmaları mümkün olacak" dedi.

karekod

Kısaca Karekod Nedir?

Karekod (Datamatrix) iki boyutlu bir barkod olup, klasik barkodlardan farklı olarak iki yönde de veri depolayabilen, böylece daha fazla bilgi (2335 karekter) saklayabilen barkodlardır. Ürünlerin, parçaların bilgilerini ve özelliklerini saklayan bu teknoloji barkod teknolojisinin devamı niteliğindedir. Karekodlar, ürünler hakkındaki bilgiye ve özelliklere daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşılmasını sağlar. Ayrıca, karekodla verilen bir uygulamayı, kaç kişinin tepki verip takip ettiğini görmekte mümkün.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü