Karadeniz Rüzgârı Amasya’da Esti


Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından "Karadeniz'de Rüzgar" etkinlikleri gerçekleştirildi.  Samsun ve Trabzon'da yapılan etkinliklerin Amasya ayağı ise üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yenilenebilir Enerji Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirilen panel Teknoloji Fakültesi konferans salonunda yapıldı. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven'in moderatörlüğünde yürütülen panelde Yunanistan Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Dr. Ioannis Tsıpourıdıs, Almanya'da faaliyet gösteren Rittner Danışmanlık Firmasının Genel Müdürü Rudiger Rıttner, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünden Sekan Yılmaz, üniversitemizi temsilen yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili projeler yürüten ve aynı zamanda Yenilenebilir Enerji Kulübü Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt konuşmacı olarak yer aldı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ın da izlediği paneli kurum-kuruluş amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren firma temsilcileri, sanayiciler ve öğrencilerimiz takip etti.

rüzgar1

Panel boyunca tüm katılımcılar enerji üretiminde çevreye duyarlı, yeni ve yeşil enerji kaynaklarının teşvik edilmesi gerektiğini vurguladılar. 

Yenilenebilir Enerji Arayışlarını Sonuna Kadar Destekliyoruz

Panelin açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; gelişmekte olan ülkelerin önündeki en önemli problemlerden birinin enerjide dışa bağımlılık olduğunu söyledi. Prof. Dr. Orbay; ''Bir ürününü geliştirip, katma değer katıp pazarlamak istiyorsanız enerjiye olan bağımlılığınızı minimuma indirmeniz gerekiyor. Ülkemizin jeopolitik konumuyla da alakalı olarak enerjide dışa bağımlı olduğumuzu görüyoruz. Kalkınma hamlelerimiz doğrultusunda enerjiye olan ihtiyacımız da her geçen gün artıyor ve alternatif enerji arayışları önem kazanıyor. Enerji bağımlılığa çözüm olacak alternatif enerji arayışlarımız ise sürüyor. Bu bağlamda yenilenebilir enerji arayışlarını sonuna kadar destekliyoruz. Ülkemizin güneş, rüzgar, biyogaz gibi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından büyük potansiyeli var. Bu potansiyeli hayata geçirmeliyiz.'' dedi.

rüzgar2

Orbay; ''Dünyada ve bölgemizde etnik, mezhepsel birçok sıkıntı yaşanıyor ama bu olayların özüne baktığımızda temel problemin enerji problemi olduğunu da görüyoruz. Türk insanının başının dik, alnının açık, karnının tok olabilmesi için enerji üretmemiz, istihdam yaratmamız ve katma değer katmamız gerekiyor. Katkılarından dolayı tüm panelistlere teşekkür ediyorum.'' cümleleriyle konuşmasını bitirdi.

Karadeniz'in Rüzgar Enerjisi Hızı Avrupa Ortalamasına Eşit

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğinin 1992 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyleyen Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, amaçlarının ise Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyelini ekonomiye kazandırmak olduğunu söyledi. Rüzgar enerjisindeki yatırım ve mevzuat konularına açıklık getiren Ataseven rüzgar enerjisi faaliyetlerinde sürecin çok uzun olduğunu yatırım bedeli hazır olan bir rüzgar santralinin faaliyete geçmesinin bile yedi sekiz yılı bulduğunu söyledi. Dünyayı bekleyen en büyük tehlikelerden biri olan iklim değişikliğiyle mücadelede rüzgar enerjisinin öneminin büyük olduğunu dile getiren Ataseven ''İklim değişikliğinin etkilerini her yıl fazlasıyla hissediyoruz. Küresel ısınmayla mücadelede devletlerin politikalarının yanında birey olarak da iklim değişikliyle mücadele etmeliyiz. Çocuklarımıza daha temiz bir dünya ve daha yeşil bir dünya bırakmak için bunu yapmalıyız.'' dedi.

Rüzgar enerjisinin çevre dostu enerji olduğunu söyleyen TÜREB Başkanı; ''Rüzgar enerjisi karbon salınımı yapmadığından kirliliğe yol açmıyor. Stratejik açıdan da bağımsız bir enerji kaynağı; şu an ürettiğimiz elektriğin yüzde ellisini doğalgazla üretiyoruz. Doğalgazın en az yüzde 90'ını ise Rusya'dan alıyoruz. Dolayısıyla enerjide Rusya'ya bağımlıyız. Bağımsız olamazsanız strateji ve politika üretemezsiniz. Rüzgar enerjisi ise doğadan gelen kendi öz kaynağımız olduğu için çok önemli hem de ucuz ve sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır.'' cümleleriyle rüzgar enerjisinin önemini anlattı. Karadeniz'in rüzgar enerjisinde Ege, Marmara, Akdeniz kadar potansiyeli olmadığını söyleyen Ataseven; fakat Karadeniz'deki rüzgar enerjisi hızının Avrupa'nın rüzgar hızı ortalaması eşit olduğunu belitti. Ataseven Karadeniz'deki rüzgar enerjisi santralleri zamanla yaygınlaşacağını da sözlerine ekledi.

rüzgar3

En Ucuz Enerji Tasarruf Edilebilen Enerji

Sürdürülebilir bir üretim için sürdürülebilir enerjinin vazgeçilmez olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt, yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine vurgu yaptı. Diğer ana enerji kaynaklarının da çevreye duyarlı olarak kullanılması gerektiğini belirten Kurt; en ucuz enerjinin tasarruf edilen enerji olduğunu, enerji verimliliğine ve enerji tasarrufuna önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Kurt ayrıca yenilenebilir enerji alanında mevzuatın sadeleştirilmesi, kurumlar arasında diyalogun arttırılması ve en önemlisi yatırım ve zaman israfı olmaması açısından devletin organize enerji üretim üsleri kurması gerektiğini belirtti.

Dr. Tsıpourıdıs ise Yunanistan'daki yenilenebilir enerji uygulamaları hakkında bilgi verirken Rıttner Almanya özelinde yenilenebilir enerji yatırımlarının fizibilitesi konularında bilgilendirme yaptılar. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünden Serkan Yılmaz ise Türkiye'deki yenilenebilir enerji mevzuatını anlattı.

Etkinlik sonunda üniversitemiz tarafından katılımcılar adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifikalar Rektör Orbay tarafından kendilerine takdim edildi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü