Kanser Hastası Kadın Tıp Fakültemizde Sağlığına Kavuştu


Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Kara ve ekibi geçtiğimiz günlerde kanserli rahim dokusu teşhisi konulan elli yaşlarındaki hastayı ameliyat etti. Karın zarı ve bağırsak yayılımlı, lenf düğümleri çıkarımlı 30 cm tümörün alınması ameliyatı ise Amasya sınırları içinde yapılan en kapsamlı ameliyatlardan biri olması sebebiyle önem taşıyor. Türkiye'de kadınların en çok rahim kanserinden yaşamlarını kaybettiklerini dile getiren uzmanlarımız, kadınları kadın hastalıkları konusunda düzenli ve belirli aralıklarla muayene olmaya davet ettiler.

fadıl hoca1Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üzeyir Gök, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Kara,  Kadın Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aysun Tekeli, Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Pirhan

Kadınlar Doktora Gitmekten Çekinmesinler

Kadınların en büyük sorunlarından birinin kanser olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Kara; ülkemizde hem rahim ağzı kanseri hem de rahmin iç tabakasında oluşan kanser türlerinin giderek arttığını söyledi. Rahim kanserlerinin son zamanlarda ön plana çıkmaya başladığını kaydeden Prof. Dr. Kara; ''Kadınlarımız en çok rahim kanserinden yaşamlarını kaybediyorlar. Türkiye'deki en büyük sorunlarımızdan biri kadınlarımızın doktora başvurma konusundaki çekingenlikleridir. Bir genelleme yaparsak kadınlarımız kadın doğum hekimine gidip normal bir check-up (çekap) yaptırmıyorlar. Ne zaman ki bir sıkıntıları, kanamaları, adet düzensizlikleri ya da bel-kasık ağrıları oluyor o zaman hekime müracaat ediyorlar. Ameliyatını yaptığımız hastamız da daha önce bu konuyla alakalı hiç hekime gitmemiş. Ne zamanki kanaması ve ağrıları artmış o zaman bize başvurdu. Kaldı ki kanser vakalarında erken teşhisin önemi çok büyüktür.'' dedi.

fadıl hoca2

Ekibiyle yaptığı ameliyat hakkında da bilgi veren Kara; ''Hastamızda rahim iç tabakasından kaynaklanan ve rahmi büyüten rahmin dışına kadar sirayet eden bir kanser türü tespit edildi. Normalde bir kadının rahmi kendi yumruğu kadardır. Buradaki hastamızda kanserli rahim dokusu bir insan başı kadar büyümüştü. Kanser teşhisi konulan hastamızın ekibimle birlikte ameliyatını yaptık. Rahim dışına ve başka organlara da sirayet eden bir kanser türü olduğu için ameliyat biraz geniş tabanlı oldu. Bu tür ameliyatlarda en temel olay, kanserli hücrelerin diğer dokulara yayılmasını engelleyen bir sistem olan lenflere zarar vermeden yapılmasıdır; zira bu sistem aşıldığı zaman kanser ilerler, en ufak bir hatada büyük sıkıntılar olabilir. Genel cerrah arkadaşımızın da katılımıyla büyük bir titizlikle lenf düğümlerinin kenarındaki hayati kan damarlarına yakın kanserli dokuları temizledik. Başarılı bir ameliyat oldu, hastamızın durumu gayet iyi.'' ifadelerini kullandı.

Kadınlar Altı Ayda Bir Kadın Doğum Doktoruna Görünmeli

Doktora gitmeye eşinin ikna ettiğini anlatan ve geçirdiği operasyon sonrasında hastanede ziyaret ettiğimiz Sacide Balcı ise; ''Çok sancım vardı şimdi çok iyiyim. Doktora daha erken gitseydim sadece ilaçla geçirebilirdim. Kadınlar kendilerini ihmal etmesinler, sıkıntıları olunca hemen doktora gitsinler. Ameliyatı yapan ekibe çok teşekkür ederim.'' sözleriyle duygularını ifade etti.

fadıl3

Bu noktada araya giren Prof.   Dr. Kara; ''Kadınlarımız ayda bir kadın doğum hekiminin kontrolüne gitmelerinde fayda var. Smear (Simir) testi dediğimiz rahim ağzı taramalarını yaptırsınlar. KETEM'de (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi),Aile Hekimliği Merkezlerinde rahim ağzı simirlerini artık yaygın bir şekilde almaya başladılar. Bu testler erken tanıya götürmesi bakımından önem taşıyor. Ultrasonlarda tümörleri erken dönemde teşhis edebiliyoruz. Bu işlemleri hastanemizde de yapıyoruz. Tetkikler sonucu herhangi bir virütik hastalık varsa saptayabiliyoruz. Erken teşhis tüm kanserinde olduğu gibi rahim ağzı kanseri ve rahim kanserinde de hayat kurtarır. Kadınlarımız kendilerini seviyorlarsa daha rahat bir hayat geçirmek istiyorlarsa testlerini yaptırıp, hekime başvursunlar.'' cümlelerini kaydetti.

Hastaların Artık Başka Merkezlere Gitmesine Gerek Kalmadı

Sözlerini şu sözlerle tamamlayan Prof. Dr. Kara; ''Bir takım engeller nedeniyle bu tip ameliyatları Amasya'da yapamıyorduk. Ekibimizin de cesaretiyle bu tarz ameliyatları artık burada yapmaya başladık. Hastanemiz donanımlı, Amasyalılara hizmet vermek için buradayız, deneyimli bir ekibiz. O nedenle hastalarımızın başka yerlere tedavi için gitmelerine gerek yok. Üniversite yönetimi bizlere büyük destek veriyor. Bu konuda da rektörümüze ve dekanımıza teşekkür etmeyi bir borç bilirim.'' dedi.

Prof. Dr. Osman Fadıl Kara'nın ekibinde yer alan Kadın Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aysun Tekeli; ''Biz kadın doğum uzmanları olarak önümüze geçen legal sıkıntılar nedeniyle kanser düşündüğümüz vakaları bir üst merkeze sevk ediyorduk. Şimdi hocamızın gelmesiyle bu gibi vakaları burada rahatlıkla yapabiliyoruz. Bu Amasya için güzel bir kazanım oldu'' ifadelerini kullandı.

Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Pirhan ise; ''Genel cerrahi profesörlerimizin gelmesiyle bu tip ameliyatlar daha hızlı ve daha fazla yapılmaya başlandı. Amasya'da da açık kalp ameliyatı dışında tüm ameliyatları yapabiliyoruz. Bir problem olmadan hastalarımızı şifayla taburcu edebiliyoruz. Vatandaşın bilinçlendirilmesi noktasında basın, sosyal medya ve çevresel iletişimin desteğini bekliyoruz.'' dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üzeyir Gök ise; ''Hastaların artık başka merkezlere gitmesine gerek kalmadı; deneyimli hocalarımız burada. Gelen öğretim üyelerimiz bölgeye ciddi hizmetler sunacaklardır. Tıp Fakültesinin tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle birlikte hastanemizin fiziki şartları da hızla iyileşecektir." cümlelerini kaydetti.

Yapılan ameliyatta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Kara'nın yanı sıra Kadın Doğum Uzmanları Yrd. Doç. Dr. Aysun Tekeli, Yrd. Doç. Dr. Elif Gözdemir, Yrd. Doç. Dr. Aysemin Gürçağlar ve Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Pirhan yer aldı.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü