Kanadalı Mimar Öğrencilerimizle Buluştu


Kanadalı Peyzaj Mimarı Vincent Hosein, üniversitemizin daveti üzerine geldiği Mimarlık Fakültesinde bir sunum gerçekleştirdi. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Stüdyo (Proje) dersi eğitiminde farklı yaklaşımları sunumunda Mimarlık öğrencileriyle paylaşan Hosein, Tasarım Eğitimi konusundaki tecrübelerini de öğrencilere aktardı.

Kanada'daki mimarlık eğitimi hakkında bilgi veren Hosein; Mimarlık, İç Mimarlık ve Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığını içinde barındıran Çevre Tasarımı Fakültesine (Faculty of Environmental Design) kabul için yüksek ortalamayla bitirilmesi gereken dört ön koşul dersi olduğunu söyledi.  Hosein; bu derslerin öğrenciye eleştirisel olarak görsel öğelere bakış, insan medeniyetinden başlayarak tasarım tarihi ve okul dönemi içindeki proje derslerindeki tasarım özetlerini anlamayı kapsayan bir eğitim sağladığını ifade etti.

Mimarlık eğitiminin 3. sınıfına Avrupa gezisiyle başladıklarını söyleyen Hosein, Paris, Amsterdam, Genova ve Bordeaux şehirlerindeki iyi tasarlanmış park ve kentsel tasarım örneklerini inceleyip Kanada'ya geri döndüklerini, aldıkları lisans eğitiminin, onlara bir alan veya araziyi nasıl eleştirel bir gözle analiz yapabilmeyi, önemli tasarım fırsatlarını tanımlayabilmeyi ve belirlenen arazinin kimliği ve çevresindeki kentsel dokuyu dikkate alarak tasarım yapabilmeyi öğrettiğini belirtti.

Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin sorularını da cevaplayan Kanadalı Peyzaj Mimarı Hosein; Türk mimarisi özelinde Amasya'nın tarihi mimarisini çok etkileyici bulduğunu söyledi. Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin önce kendi çevresel mimarisini tanıyıp özgün bakış açısı edinmelerinin kendileri yararına olacağını kaydeden Hosein; Mimarlık Fakültesi laboratuarlarını da ziyaret etti.

mimarlıkkkk

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü