Kamuoyuna Duyuru


2011 yılında Tunus'ta başlayan ve "Arap Baharı" olarak adlandırılan ve anti-demokratik, baskıcı yönetimlere karşı gelişen halk hareketleriyle, bu ülkelerde oluşturulmaya çalışılan hukukun üstünlüğü ve eşit siyasal katılıma dayalı demokratikleşme çabaları, 3 Temmuz 2013'de Mısır'da, halkın seçimle işbaşına getirdiği yönetime karşı yapılan askeri darbeyle sekteye uğratılmıştır. 

Her türlü siyasal oluşum ve partilerin katılımıyla yapılan serbest seçim sonuçlarını yok sayan darbecilerin, hiçbir şiddet eylemine başvurmadan meydanlarda barışçıl gösterilerde bulunan sivillere yönelik 14 Ağustos 2013'de başlatılan orantısız ve acımasız güç kullanımıyla yapılan katliamları ve Suriye'nin çeşitli bölgelerinde kimyasal silah kullanmak suretiyle yüzlerce masum sivilin katledilmesini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Halkı yok sayan, hukuku ve insani değerleri ayaklar altına alan bu baskıcı yönetimlere karşı verilen hak ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. 

Şu husus iyi bilinmelidir ki hiçbir dünyevi hırs, çıkar ve siyaset bir insanı yaşatmaktan daha değerli değildir. Masum insanları katledenlerin, bu duruma maddi ve manevi destek verenlerin, gerçekte bütün bir insanlığı katlettikleri unutulmamalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Orta Karadeniz Üniversiteleri Platformu

(Amasya, Canik Başarı, Gaziosmanpaşa, Hitit, Sinop, Ondokuz Mayıs, Ordu Üniversiteleri Rektörleri)

kamuoyu-duyuru-yeni

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü