İş Birliği Forumu ve Eğitim Fuarı


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay Çankırı Karatekin Üniversitesinin ev sahipliğinde yapılan "Türk-Afrika Üniversiteleri İş Birliği Forumu ve Eğitim Fuarı"na katıldı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, KUZKA gibi kurum ve kuruluşlarca desteklenen programa; Sudan Yükseköğretim Bakanı Prof. Dr. Sümeyya Ebu Kashawa, Cibuti Yükseköğretim Bakanı Prof. Dr. Nabil Mohamed Ahmed ve Orta Afrika Cumhuriyeti Bakanı Aboubakar Moukades Noure, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. Yekta Saraç başta olmak üzere Afrika ülkelerinden ve Türk üniversitesinden rektör ve ilgili kuruluşların üst düzey yetkililer katıldı.

İŞBİRLİĞİ1

Programda yaptığı konuşmada Türkiye'nin Afrika ülkeleri ile iş birliğine büyük önem verdiğini belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. M. Yekta Saraç; Afrika ülkeleri ile ekonomik ve siyasi ilişkilerin yanında yükseköğretim alanında da ilişkileri artırmak istediklerini ifade etti. Prof. Dr. Saraç,"Pek çoğuyla ortak tarih, kültür ve inanç değerlerine sahip olduğumuz dost ve kardeş Afrika ülkeleriyle yükseköğretim, teknoloji ve bilimsel araştırma alanında sahip olduğumuz birimlerimizi ve imkânlarımızı paylaşmak; böylece onların kalkınmalarına katkı sağlayabilme, güçlü yanlarımızı birleştirerek daha güçlü olabilme arzusu taşıyoruz." dedi.

İŞBİRLİĞİ2

Program süresince yapılan panelde konuşan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay bugün Türkiye'de eğitim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısının 90 bin civarında olduğunu ve bu öğrencilerin bölgelere dağılımı incelendiğinde Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin üzerine bir yoğunlaşma olduğuna vurgu yaptı. Böyle bir eğilimin; ortak kültür, ortak tarih, ortak coğrafyanın bir iz düşümü olarak kendisini gösterdiğini belirtti. Bu noktada sosyal, kültürel ve bilimsel alan olmak üzere birçok işbirliği alanının mümkün olduğunu ve son dönemlerde işbirliklerinin önemli bir ivme kazandığını belirterek pratik anlamda nelerin yapılabileceğine örnekler verdi.

İŞBİRLİĞİ3

İkinci gündeki programda ise üniversitelerarasında Mevlana Değişim Programı ve işbirliği protokolleri ve somut adımlar üzerine görüşmeler yapıldı ve anlaşmalar imzalandı. Anlaşma kapsamında Uganda Mbarara Üniversitesi ve Etiyopya Mekelle Üniversitesi ile işbirliği anlaşması ve Mevlana Değişim Programı imzalandı.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü