İş Başı Eğitim Ziyareti


Teknoloji fakülteleri; mühendislik fakültelerinden farklı bir eğitim-öğretim yaklaşımıyla kurgulanmış olup bu yaklaşım içersisinde geleceğin mühendis adaylarının uygulama eğitimlerinin ön plana çıkartılması önceliklendirilmiştir. Bu bağlamda üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri ve Teknoloji Fakültesinin tüm öğrencilerine yönelik olarak yaz stajlarının yanı sıra bir tam dönem iş yeri stajı uygulamasına başlandı. Kurumsallaşmış firmalarda işbaşı eğitimi yapmanın öğrencilerin akademik gelişimine önemli katkı sağlayacağını düşünen Teknoloji Fakültesi bölüm başkanlıklarımız kurumsal firmalarla işbirliği protokolleri imzalamaya başladılar. İmzalanan protokoller gereği işbaşı eğitimine giden öğrencilerimiz bölgemizin önemli sanayi işletmelerinden Silverline, Özmaya gibi uluslararası ölçekte üretim yapan birçok kurumsal firmada staj yapmaya başladılar.

ziyaret9 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ve Teknoloji Fakültesi öğretim üyeleri staj yapan öğrencilerimizi yerinde ziyaret etmek, işverenlerle öğrencilerimizin işbaşı eğitimiyle ilgili mevcut durumlarını gözlemlemek amacıyla Silverline ve Özmaya firmalarına bir ziyarette bulundular. İşletmeleri gezip yetkililerden işletme ve öğrencilerimizin çalışma koşulları hakkında bilgi alan  Rektör Prof. Dr. Metin Orbay; ''İşyeri eğitimi ziyaretlerimizde ortaya çıkan ortak tabloda öğrencilerimizin meslek hayatına atılmadan önce; stajyer olarak işbaşında eğitim görmüş olmalarının mesleğe atıldıklarında hem kendileri için hem de işverenleri için de önemli bir kazanç olacağını gördük'' dedi.

ziayaret22

Teorik bilginin yanı sıra uygulamalı eğitimlerin de bu denli ön plana çıkartılmasının sevindirici olduğunu vurgulayan Orbay; ''Öğrencilerimizin işyeri eğitiminde kurumsal yaklaşıma sahip firmalarda uygulama yapmalarını önemsiyoruz. İşbirliği kapsamında ve gücümüz ölçüsünde firmalarımızla ortak projeler geliştirmek istiyoruz. Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücüne açtığımız istihdam odaklı programlarla cevap vermeye çalışıyoruz. Amasya Üniversitesi olarak yaparak, yaşayarak öğrenme modeli ekseninde sanayiyle işbirliğimizi her geçen gün artırarak sürdürmeye devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

ziyaret4

Üniversitemizce yapılan ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren her iki firma yetkilisi de Orbay ve beraberindekilere çalışmaları ve firmaların geleceğe yönelik planlarıyla ilgili bilgi verdiler. Firma yetkilileri ülkemizin de bir sorunu olan ara eleman sıkıntısı çektiklerini dile getirdiler. Gıda, makine, otomotiv, elektrik gibi sektörlerde yaşanan teknik eleman bulma problemlerinin meslek yüksek okullarında açılan programlarla çözüleceğini, bu programlardan mezun olan ara elemanların ülkemiz sanayi döngüsüne önemli katkı sağlayacağını kaydettiler.

Orbay ayrıca; Amasyamızın önemli sanayi firmalarından ankastre ürünlerde dünya ölçeğinde önemli bir pazara sahip olan Silverline Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Alış ve ürünlerinin yüzde 95'ini yurt dışına ihraç eden maya piyasasında önemli bir yere sahip olan Özmaya Genel Müdürü Cihangir Uzuner'e öğrencilerimize tanıdıkları staj imkânları için teşekkür etti.

ziyaret5

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü