İran'a Mevlana Ziyareti


Üniversitemizin Mevlana Değişim Programı kapsamında 12 ülkeyle anlaşması bulunuyor. Anlaşmalı olduğumuz ülkelerle karşılıklı ziyaretler 2014 - 2015 akademik yılı boyunca da devam edecek. Bu ziyaretler kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay beraberinde Mevlana Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Oktay Eser ve Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Baltacı ile Tebriz'de (İran) bulunan Roshdiyeh Higher Education Institute Rektörü Prof. Dr. Mehdi Sehatkhah tarafından gelen davet üzerine bu üniversiteye bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Amasya Üniversitesinin, dünyanın farklı ülke ve üniversiteleri ile gerçekleşecek uluslararası etkileşime önem verdiğini söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Orbay; ''Gerek öğrenci gerekse öğretim üyesi hareketliliğine imkân tanıyan programlardan Erasmus+ yanınında Mevlana Değişim Programında da üniversitemiz etkin bir rol oynuyor. 2014-2015 akademik yılında 32 öğretim üyemiz, Tayland, Rusya, Balkanlar ve Hindistan'ı da içeren çeşitli ülkelerde Mevlana hareketliliğine katılacaklar. Ayrıca, Kırgızistan ve Kazakistan'dan üniversitemize gelecek 6 öğretim üyesi ile toplam 38 hareketlilik gerçekleşecek.'' dedi.

Mevlana Değişim Programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına gelebilirler.

mevlana123

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü