İlk Öğrencilerimiz Belli Oldu


2015-2016 Akademik Yılı Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü kayıt hakkı kazanan öğrencilerimiz belli oldu.

beden1

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Murat Gökdere "Özel Yetenek Sınavına 37 farklı ilden üçü milli sporcu olmak üzere 559 erkek ve 92 bayan aday başvurmuştur. Başvurularda öğrencilerimizden herhangi bir kayıt ücreti alınmamıştır. Özel yetenek sınavımız iki aşamadan oluşmuş ve her iki aşamanın tamamı iki farklı kamera tarafından kayıt altına alınmıştır. Zigzag koşu testinden oluşan birinci aşama sonucunda 51 erkek ve 30 bayan öğrenci ikinci aşama olan beceri-kondisyon aşamasına geçmeye hak kazanmıştır. İkinci aşama sonunda da 25 erkek ve 15 bayan aday belirlenerek toplam 40 öğrenci üniversitemize kayıt yaptırma hakkı kazanmıştır. 40 öğrencinin belirlenmesinde sadece özel yetenek sınavında yaptıkları dereceler kullanılmamıştır. Öğrencilerin 2015 yılı YGS sınav puanları ve ortaöğretim başarı puanları da kullanılmaktadır. Herhangi bir spor alanından gelen öğrencilere diğer öğrencilerden farklı olarak ortaöğretim başarı puanlarının katkısı daha fazla olmuştur'' dedi.

beden2

YGS'de başarı elde etmiş öğrencilerin üniversitemizi tercik ettiğini açıklayan Gökdere; ''Bilindiği gibi bu bölüme başvuruda spor alanından gelen veya milli sporcu olan öğrencilerin YGS'den en az 200 diğer öğrencilerin de 230 puan almaları ön şartı konulmuştur. Başvuru yapan adaylara bakıldığında spor alanından gelen erkek öğrencilerin ortalama YGS puanlarının 231 civarında, diğer alandan gelen erkek öğrencilerde en yüksek puanlı öğrencinin 333 puana sahip olduğu, ortalama YGS puanlarının ise 258 puan civarında olduğu görülmektedir. Başvuru yapan bayan adaylara bakıldığında ise spor alanından ortalama YGS puanlarının 214 civarında, diğer alandan gelen öğrencilerde en yüksek puanlı öğrencinin 330 puana sahip olduğu, ortalama YGS puanlarının ise 255 puan civarında olduğu görülmektedir. Bu rakamlar bize YGS'de başarı elde etmiş öğrencilerin de üniversitemizi tercih ettiklerini göstermektedir. Daha önceki yıllarda da olduğu gibi bu yıl gerçekleşen sınavımız herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlanmıştır. Bu sınavın gerçekleştirilmesinde 19'u öğretim elemanı olmak üzere çok sayıda personel görev almıştır. Sınavın gerçekleşmesinde görev alan herkese teşekkür ediyor, kazanan öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

beden3

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü