İlk KOSGEB AR-GE Projemiz Hayata Geçti


Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. M. Burak Bilgin koordinatörlüğünde Merzifon'da bulunan ELMA Otomasyon firması için hazırlanan KOSGEB AR-GE projesi kabul edildi. Projenin kabul edilmesi dolayısıyla Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'a bir ziyarette bulunan Yrd. Doç. Dr. M. Burak Bilgin, KOSGEB Amasya Hizmet Merkezi Müdürü Bayram Ali Kukuş, ELMA Otomasyon firmasının yetkilileri Hakan Şahin ve Nevzat Kalıpçı ile projeye katkı sağlayan  Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt, Yrd. Doç. Dr. Arif Gök, Dr. Kadir Gök projenin detaylarını anlattılar.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Açısından Bir Örnek

KOSGEB Amasya Hizmet Merkezi Müdürü Bayram Ali Kukuş, "Projenin Amasya ili için üniversite-sanayi işbirliği örneği açısından kabul edilen ilk AR-GE projesi olması kurum olarak bizleri de çok memnun etti. Akademisyenlerin de içinde bulunduğu projelerin ayaklarının yere çok daha sağlam basacağını ve çıtayı yükselteceğine inanıyoruz. Bu vesile ile üniversitemizin ilimiz sanayi kuruluşlarına destek verebilmesinin önünü açan, bu konuda yoğun gayretlerini her fırsatta gördüğümüz rektörümüze teşekkür ederim. Kurumumuzla sürekli diyalog içerisinde bulunarak projenin hazırlanmasına büyük katkı sağlayan akademisyenlerimize ve AR-GE yapmak için büyük emek ve sabır harcayan bunun da karşılığını başarıyla alan firmamızı kutluyorum. Bunun ilimizdeki diğer firmalarımıza da örnek teşkil etmesini ve teşvik etmesini diliyorum" dedi.

Kuru Soğan Soyma Makinesi Yapılacak

Proje sahibi ELMA Otomasyon firmasının yetkilileri olarak Hakan Şahin ve Nevzat Kalıpçı da "Henüz bir yıl önce kurulmuş bir firma olmamıza rağmen böyle bir projede yer aldığımız için mutluyuz. Her türlü özel makine ve otomasyonu yapmaya çalışan bir firma olma yolunda bizim için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir AR-GE projesinin kabul edilmesinin heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Kabul edilen proje ile kuru soğan soyma makinesi geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu makinenin imalatı sayesinde dünyanın önde gelen kuru soğan üreticilerinden olan ülkemizin işlenmiş kuru soğanı ihraç eden lider ülke olmasına da katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Projemizin tüm sürecinde uzun süreler bize vakit ayıran, emek harcayan ve imalata başlanacak seviyeye kadar gelmesinde katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Bilgin: Proje Yapmak Bir Ekip İşi

Yrd. Doç. Dr. M. Burak Bilgin de "Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği açısından AR-GE projesinin ilkinin kabul edilmesi ve bu yolda ilk adımın fiilen atılmış olması sonraki çalışmalarımız için de bizleri motive etmiştir. Projeler sadece bir kişinin değil tüm ekibin gayretine ve başarısına bağlıdır. Öncelikle bizleri sanayinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak hususunda teşvik eden rektörümüze, üniversite ile birlikte çalışmak konusunda kararlılığı ve dayanışma ruhu taşıması sebebiyle projenin yükleniciliğini üstlenen ELMA otomasyon firmasına, projenin hazırlanmasında bizleri doğru istikamette yönlendiren KOSGEB müdürümüz ve uzman personeline, projede görev alarak teknik yardımlarını esirgemeyen akademisyen arkadaşlarım Yrd. Doç. Dr. Arif Gök ve Dr. Kadir Gök'e, ayrıca projelendirme konularında tecrübelerinden yararlandığımız Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt'a teşekkür ederim. Üniversitede görev yapan tüm akademisyen arkadaşlarımızın sanayiden gelecek bilimsel taleplere ciddi oranda katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bunu için aradaki irtibatın sürekli canlı tutulması gerektiğine inanıyorum" dedi.

Orbay: Ülkemize Bilimle Hizmet Ediyoruz

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Üniversitemiz Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay ise AR-GE projesinin kabul edilmesinin üniversite-sanayi işbirliğine güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Orbay; ''Geliştirilecek makine sayesinde ihracatta artış yapılabilecek olması asıl dikkat çekici noktadır. Bilimsel olarak desteklenen bu tür projelerin ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağı görülmektedir. Amasya Üniversitesi olarak gerek AR-GE gerekse diğer projelerimiz ile birlikte ilimize, bölgemize ve ülkemize bilimsel hizmet üretmeye, katkı sağlamaya devam edeceğiz" cümlelerini kaydetti.

İlk KOSGEB AR-GE Projemiz Hayata Geçti

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü