İlçelerimiz Yükseköğretimle Gelişiyor


Gümüşhacıköy Hasan Duman Meslek Yüksekokuluna ziyarette bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay öğretim elemanları ve öğrencilerle bir araya gelerek görüş ve önerilerini dinledi. Üniversiteli sayısının 750'yi bulduğu Gümüşhacıköy'de açılan özel öğrenci yurtlarını da ziyaret eden Prof. Dr. Orbay, Gümüşhacıköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Can Keleş'le de bir görüşme gerçekleştirdi.

Akademik ve idari yapılanmasına 2011 yılında başlayan Gümüşhacıköy Hasan Duman Meslek Yüksekokulunun istihdam odaklı geliştiğini ifade eden Orbay, "Yeni akademik yılın hemen başında ilçelerimizde bulunan yükseköğretim kurumlarımızı ziyaret ediyoruz. Yüksekokulların ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan, alanında uzman, yenilikçi bireyler yetiştirdiğini özellikle vurgulamak istiyorum. Yüksekokullarımızın mevcut durumunu, geleceğe yönelik akademik idari beklentilerini öğretim elemanlarımızla görüştük. Açtığımız programların ihtiyaç duyduğu akademik kadroları, derslik ve laboratuvarları her geçen gün geliştirerek yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Gümüşhacıköy MYO'da inşaatına başladığımız yeni öğrenci kafeteryası ve yemekhanesi planlandığı gibi devam ediyor. Gümüşhacıköy'de yükseköğretimin hızlı bir şekilde gelişmesine paralel olarak yeni açılan kız ve erkek yurtlarının imkânları hakkında işletmecilerden de bilgiler aldık, öğrencilerimizin beklentilerini dinledik. Gümüşhacıköy esnafı öğrencilerimize yönelik olarak çok kısa süre içerisinde lokanta, kafe ve özellikle öğrenci yurtları açma konusunda belirli bir mesafe kat ettiler. Burada ve Amasya'nın diğer ilçelerinde hizmet sektörüne yönelik istihdama dayalı bir dizi faaliyetin artarak sürdüğünü görmek bizleri sevindiriyor. Yeni iş kollarının açılmaya başlanması istihdamın yanı sıra Gümüşhacıköy'de sosyal ve kültürel anlamda iyi noktalara doğru gittiğimizin de bir göstergesidir. Yeni akademik yılın başarılı ve verimli geçmesini diliyorum. Üniversitemizin yerel paydaşlarına Amasya'daki yükseköğretime yapmış oldukları katkılardan dolayı da ayrıca şükranlarımızı sunuyorum." dedi.

Gümüşhacıköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Can Keleş ise, "Gerek Oda olarak gerekse de bir müteşebbis olarak ilçemizdeki yükseköğretim hareketliliğinin ilçe halkı tarafından fark edildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Gümüşhacıköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak üniversite öğrencilerine sunulan hizmetlerin kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz. İlçemizin Ticaret ve Sanayi Odası olarak Amasya Üniversitesine her tür katkıyı sunmaya da hazırız. Üniversite yönetimine de ayrıca, yükseköğretimle birlikte ilçemizde yaşanan sosyal ve kültürel hareketlilikten dolayı teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

gümüşşşş

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü