İlahiyat Fakültesi Yeni Öğrencilerini Bekliyor


Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyat Bölümüne öğrenci alımına onay verdi. 2012 yılında kurulmasına rağmen, çok kısa bir süre içerisinde akademik yapılanmasını tamamlayarak 2013-2014 akademik yılı itibariyle "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği" bölümüne öğrenci alınmasıyla eğitim-öğretim hayatına başlayan İlahiyat Fakültesinde, 2015-2016 akademik yılı itibariyle I. ve II. öğretim olmak üzere toplam 186 öğrenci İlahiyat Bölümünde eğitim-öğretime başlayacak. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir tercih yapacak üniversite adayları için İlahiyat Fakültesine dair merak edilen soruları cevaplandırdı.

şuayip hoca

İlahiyat Fakültesi ne zaman eğitim ve öğretime başladı?

Fakültemiz 2012 yılında kuruldu. 2013-2014 öğretim yılında öğrenci alarak eğitim ve öğretime başladı.

Mevcut öğrenci sayısı ne kadar?

Halen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümünde 45 birinci öğretim, 45 ikinci öğretim olmak üzere 90 öğrenci öğrenim görmektedir.

2015-2016 akademik yılında fakülte kaç öğrenci alacak?

Fakültemiz 2015-2016 öğretim yılında93 birinci öğretim, 93 ikinci öğretim olmak üzere toplam 186 öğrenci alacak.

Arapça hazırlık sınıfı var mı?

2015-2016 akademik yılında Arapça hazırlık sınıfı olmayacak.

Yeni gelen öğrenciler birinci sınıftan mı başlayacak?

Evet. Yeni gelen öğrencilerimiz birinci sınıftan başlayacaklar. Arapça yıllara yayılarak öğretilecek.

Fakülte kaç yıl?

Yeni gelen öğrencilerimiz 4 yıl okuyup mezun olacaklar.

Fakültenin kendisine ait binası var mı?

Fakültemizin kendisine ait binası yapılmakta olup inşaatı hızla devam etmektedir. Ayrıca fakülte binası inşaatının yanında cami, konferans salonu ve İlahiyat İhtisas Kütüphanesi inşaatına başlanacaktır. Böylece İlahiyat Fakültesi bir külliye şeklinde hizmet verecektir. İnşallah 2017-2018 öğretim yılında bütün bu binalarımızda öğrencilerimize hizmet vermeye başlayacağız. 

İlahiyat Fakültesi şu anda hangi binada hizmet vermektedir?

Halen Eğitim Fakültesi binasında oldukça iyi şartlarda ve son derece donanımlı sınıflarda eğitimimize devam ediyoruz.

Fakültede sosyal imkânlar nelerdir?

Fakülte binasında öğle ve akşam yemekleri verilmektedir. Fakülte binasında bir kantin öğrencilere hizmet vermektedir. Ayrıca fakülte şehir merkezinde olduğu için şehrin  imkanlarından yararlanılabilecektir.

Fakültede akademik ve bilimsel faaliyetler var mıdır?

2013 yılında "Osmanlı'dan Günümüze Kur'an ve Hüsnü Hat Sempozyumunu" gerçekleştirdik. Her öğretim yılında alanında uzman hocalara öğrencilerimize yönelik konferanslar verdirdik. 2015 yılı eylül ayında "Din Öğretimi Çalıştayı" adı altında bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Yeni gelen öğrencilerimizle birlikte gelecek dönemde Fakültemizde daha önce düzenlediklerimizin devamı niteliğinde bilimsel faaliyetler, sempozyum, panel ve farklı akademik etkinlikler gerçekleştireceğiz.

 ilahiyat2

İlahiyat Fakültesi Dergisinin 4'üncü sayısı yayınlanmış bulunmaktadır. Dergi yılda iki kez yayınlanan, hakemli bilimsel bir dergidir. http://dergipark.ulakbim.gov.tr/amauifd/ adresi üzerinden yayınlanmaktadır. Ayrıca matbu olarak da basılmaktadır.


Amasya Üniversitesinde pedagojik formasyon veriliyor mu?

Evet verilmektedir. Amasya Üniversitesinde güçlü kadroya sahip Eğitim Fakültesi bulunmaktadır. İlahiyat Fakültesi öğrencileri öğrencilik yıllarında pedagojik formasyon eğitimi alabileceklerdir.

Üniversite ve şehrin yurt imkanları nasıldır?

Gerek kampüs içerisinde gerekse şehrin farklı yerlerinde KYK yurtları vardır. Kontenjanları ihtiyaçlara cevap verebilmek için sürekli artırılmaktadır. Ayrıca sadece İlahiyat Fakültesi öğrencilerimiz için çeşitli STK'ların ev ve yurt destekleri vardır.

Üniversite adayları Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesini niçin tercih etmeli?

Tarihi ve kültürel açıdan zengin bir birikime sahip şirin bir Anadolu kenti olan Kubbetül Ulema, Medreseler Diyarı, Şehzadeler Şehri Amasya; çevresindeki Samsun, Çorum ve Tokat illerinin ulaşım ağının kesişme noktasında yer almaktadır. Amasya Ankara'ya 350 km. uzaklıkta olup günün her saatinde Ankara'ya gidebilme imkânı bulunmaktadır. Ayrıca her gün İstanbul'a uçak seferleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra günün her saatinde bütün illerimize otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bu nedenle Amasya'ya ulaşım oldukça kolay ve kısa sürelidir. Amasya'da oldukça zengin bir Yazma Eserler Kütüphanesi bulunmaktadır. Bu Kütüphanede yaklaşık 2 bin 500 yazma eser bulunmaktadır. İleride İlahiyat Fakültesi hocaları ve öğrencilerinin akademik çalışmalar yapabilmeleri açısından bu kütüphane oldukça önem arz etmektedir. Üniversitemiz son yıllarda büyük gelişme sağlamış ve bu gelişmesini sürdürmektedir. İlahiyat Fakültesi ise üniversitemizin en genç Fakültelerinden biri olmasına rağmen oldukça hızlı gelişen ve akademik kadrosunu hızla tamamlayan bir fakültedir. Fakültenin akademik kadrosu öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik her türlü desteği sağlamada son derece özverili davranmaktadır.

ilahiyat-hat

İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen birçok etkinlik Amasya Valisi başta olmak üzere il protokolü ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşiyor

ilahiyat-seminer

ilahiyat12

İlahiyat Fakültesi tarafından organize edilen etkinlikler yoğun katılımla gerçekleşiyor.


ilahiyat7

 Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İnşaatı Hızla Devam Ediyor.


İlahiyat Fakültesiyle ilgili daha kapsamlı bilgiye  ilahiyat@amasya.edu.tr  adresinden ulaşılabilir. Ayrıca 0358-2600064 nolu telefondan bilgi alınabilir.Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü