İlahiyat Fakültesi Külliyesi Oluşturulacak


2012 yılında kurulmasına rağmen, çok kısa bir süre içerisinde akademik yapılanmasını tamamlayarak 2013-2014 akademik yılı itibariyle eğitim-öğretim hayatına başlayan İlahiyat Fakültesinin kendine ait binasının inşaatı hızla devam ediyor. 2017-2018 akademik yılında öğrencilerini kabul edecek İlahiyat Fakültesi yeni binası; İlahiyat İhtisas Kütüphanesi, konferans salonu ve camisiyle birlikte bir külliye şeklinde hizmet verecek. Yapımı hızla devam eden binada incelemelerde bulunan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şuayip Özdemir; ''İlahiyat Fakültesi Derneğinin öncülüğünde hayırsever insanımızın desteği ile başlanan İlahiyat Fakültesi İnşaatı hızla devam etmektedir. Şu an itibari ile kaba inşaatı tamamlanma aşamasındadır. Kaba inşaat tamamlandıktan sonra inşaatın ince kısmı Rektörlük tarafından devlet desteği ile yapılacaktır'' açıklamalarında bulundu.

ilahiyat-yeni

Mevcutta Eğitim Fakültesinde hizmet veren İlahiyat Fakültesinin toplam on bir  öğretim üyesi sayısına ulaştığını belirten Özdemir, fakültesinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümünde  90 öğrencisi olduğunu; 2015-2016 öğretim yılında ise İlahiyat Bölümüne birinci ve ikinci öğretim olmak üzere 186 öğrenci alınacağını açıkladı.

ilahiyat-sonn

İlahiyat Fakültesi Külliyesi Oluşturulacak

2017-2018 akademik yılında hizmete başlayacak yeni binayla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Özdemir; ''İlahiyat Fakültesinde dekanlık, öğretim üyesi odaları, memur odaları, derslikler, bilgisayar laboratuarı, konferans salonu, bay ve bayan mescidi, kantin, öğrenci ve personel yemekhanesi yer alacak. İlahiyat Fakültesi bina inşaatının yanına ayrıca cami ve kütüphane yapmayı planlamaktayız. Caminin yapımı için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'le görüşülmüştür. Görmez cami inşaatı için destek vereceklerini ifade etmiştir. Cami inşaatı ile birlikte kütüphane inşaatına da başlanacaktır. Kütüphanede Tefsir, Kur'an İlimleri, Hadis, Kelam, İslam Hukuku, Arap Dili ve Belağatı, İslam Mezhepleri Tarihi, Tasavvuf, İslam Tarihi ve Sosyal Bilimler alanında matbu eserler İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin istifadesine sunulacaktır. Böylece İlahiyat Fakültesi, cami ve kütüphane şeklinde bir külliye oluşturmayı amaçlamaktayız. İlahiyat Fakültesi kaba inşaatı ve kütüphane binası için hayırsever vatandaşlarımızın yardımını beklemekteyiz. Külliye inşaatımıza yardımda bulunanlara arzu ettikleri takdirde ilgili kısımlara isimlerini verebiliyoruz'' cümlelerini kaydetti.

ilahiyat-sonnn

Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Camisi Yaptırma Yaşatma Derneği Hesap Numarası: Türkiye Finans Amasya Şubesi İban No: TR77 0020 6001 9101 9945 6000 01

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü