İl Genel Meclisinde Bilgilendirme Toplantısı


Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay İl Genel Meclisi toplantısına katılarak üniversitemizdeki akademik ve idari gelişmeler hakkında bir bilgilendirme yaptı. Toplantı sırasında İl Genel Meclisi üyeleri üniversite ile ilgili çeşitli konularda soru, görüş ve önerilerini de dile getirdiler.

rektör-meclis1

Amasya Üniversitesinin çalışmalarını yakından izleyen ve destekleyen İl Genel Meclisi üyelerine  yönelik bir bilgilendirme yapmak istediklerini söyleyen üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; ''Göreve geldiğimiz 2011 yılından bugüne, üniversite kenti olma yolunda istihdam odaklı yüzde 72 oranında bir büyüme gerçekleştirdik. 2010 yılından 6364 olan öğrenci sayımız yüzde 72 artarak 11 bin ulaştı. 2010 yılında aktif program sayımız 30'dan 2013 yılında 77'ye yükseldi. 2010 yılında 52 olan öğretim üyesi sayımız 120'ye, öğretim elemanı sayımız 175'ten 419'a ulaştı. Bilimsel araştırmalar için 2010 yılında proje bütçemiz yokken, 2013 yılında proje bütçemiz 938.000 liraya ulaştı. Üniversite; önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları ile yükseköğretimin her kademesinde akademik faaliyetler yapabilmekte ve mezuniyet sonrası istihdam sorunlarının yaşanmadığı alanlara yönelerek yeni programlar, yeni fakülteler açarak emin adımlarla istikrarlı bir şekilde büyümektedir.'' dedi.

rektör-meclis2

Kültürel, Bilimsel, Sanatsal Etkinliklerimiz Tüm Amasyalılara Açık

Kültürel, bilimsel, sanatsal etkinliklerin tüm Amasyalılara açık olarak gerçekleştirildiğini ifade eden Orbay, ''Hedefimiz yüksek ancak bugünkü görevimiz merkezi bütçeyle oluşan imkanları en iyi şekilde kullanmaktır. Yerelin, iş adamlarının üniversiteye sahip çıkması gerekiyor. Gümüşhacıköy'de Hasan Duman yüksekokulumuzu sahiplendi, neredeyse tüm maddi imkanlarını seferber etti. Gümüşhacıköy Meslek Yüksekokuluna Hasan Duman'ın adını verdik. Suluova, Merzifon Meslek Yüksekokulları ve İlahiyat Fakültemize yerelden destek aldık. Bir ilçeye yüksekokul açılırken şu konuya dikkat etmeliyiz: İlçe yüksekokula ne gibi imkan sunuyor, kültür merkezi var mı, spor olanakları nelerdir, konaklama, yurt imkanları nelerdir? Kağıt üzerinde kurulmuş olsun diye fakülte, yüksekokul açmıyoruz. Eğer kağıt üzerinde bir akademik birim kurarsanız öğrenci tercih yapmıyor ve yaptığınız çalışmalar zaman kaybına, olanaklarınızın israf olmasına yol açıyor. Daha net ifadeyle öğrenci tercih etmezse bölüm kapanıyor. Tıp Fakültesi kurmak yılları bulan, büyük bütçeler gerektiren bir alan. Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerededdin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ilk akademik atamaları gerçekleştirdik. Başlangıçta amacımız il dışına giden hasta sevklerini azaltabilmek." sözleriyle 2011 yılından beri 'Marka Şehrin Marka Üniversitesi' olma parolasıyla yola çıkan üniversitemizin istihdam odaklı kat ettiği yolu İl Genel Meclisi üyeleriyle paylaştı.

rektör-meclis3

İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır ise, "Bugün meclisimize, üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay konuk oldu. İl Meclisi olarak Amasyamıza yapılan her güzel işin yanında olduğumuz gibi Amasya Üniversitesinin gerçekleştirdiği faaliyetlerinde arkasındayız. Ülkemizin gelişmesi için eğitime ihtiyacı var. Herkes kendi ilçesi, bölgesiyle hizmet bekliyor. Her kurumun olduğu gibi üniversitemizin de belirli bir bütçesi, belirli imkanları var. Bizler de üniversitemizin sahip olduğu imkan ve olanakların farkındayız. İlimize ve ilçelerimize yaptıkları katkılardan dolayı Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'a teşekkürlerimizi sunuyoruz." dedi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü