SCOPUS
Scopus Quick Reference Guide
Scopus Kullanım Kılavuzu
Scopus Yazar Profili ve Makale Bilgisi Düzeltme Kılavuzu
Araştırma literatürünün ve nitelikli web kaynaklarının en geniş özet ve atıf veri tabanıdır.
Humanities & Social Sciences Index Retrospective Retro Index

Humanities & Social Sciences Index Retrospective Retro Index 1907-1984, sosyal, beşeri, ahlak, toplum ve bununla ilgili konularda araştırmacılar için temel bir veritabanı olup yaklaşık 1200 dergi, 1.300.000 alıntı ve 240.000 kitap eleştirisi ile geniş çaplı hakemli içeriği kapsamlı bir şekilde sunmaktadır.

ULAKBİM TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanı (TDPVT) TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin ve TÜBİTAK-TÜBA-YÖK tarafından, üniversitelerde desteklenen sosyal bilimler alanındaki projelerin kesin raporlarını içermektedir. Proje raporlarına ULAKBİM kütüphanesinden erişilebilmektedir
ULAKBİM Sosyal Bilimler Veritabanı (SBVT) 2002 yılından itibaren Web'den erişime açık olan SBVT, ülkemizdeki sosyal bilimler alanındaki araştırmacılara ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır. Veri tabanı 18 ayrı konu başlığı altında Türkiye'de yayımlanan süreli yayınları içermektedir. Veri tabanına giren dergiler uluslararası standartlar ölçüsünde belirlenen "Dergi Değerlendirme Kriterleri" doğrultusunda "SBVT oluşturma kurulu" danışmanlığında değerlendirilerek seçilmektedir.
ULAKBİM Mühendislik ve Temel Bilimler Veritabanı (MTBVT) 1992'den günümüze Temel ve Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik alanlarında Türkiye'de yayınlanan dergileri içermektedir.
TÜİK Kütüphanesi Nüfus, yaşam, sağlık, eğitim, kültür, adalet, seçim, istihdam, tarım, madencilik, enerji, sanayi ve iş, bina-inşaat, ulaştırma, turizm, ticaret, maliye, milli hesaplar, fiyatlar gibi çeşitli alanlardaki istatistiklere kolayca ulaşabileceğiniz, Türkiye İstatistik Kurumu'nun kuruluşundan bu yana istatistik alanında üretmiş ve basmış olduğu yaklaşık 4500 yayına tam metin olarak  erişebileceğiniz bir kütüphane
YÖK Tez Tarama  
The WWW Virtual Library Beşeri bilimleri, bilgi bilim ve kütüphaneler, bilgisayar bilimleri, bölgesel çalışmalar, eğitim, eğlence, ekonomi ve işletme, fen bilimleri ve matematik, hukuk, iletişim, mühendislik, sanat, sosyal ve davranış bilimleri, tarım, uluslararası ilişkiler konu başlıkları altında çeşitli sitelere bağlantılar.
University of California Press Scholarship Editions Çeşitli konularda 400 elektronik kitap.
United States Geological Survey Reports and other publications of the United States Geological Survey are available through the USGS Web site.
Virtual Computer Library Bilgisayar teknolojileri, bilgisayarla ilgili konferanslar, dergiler, magazinler, çevrimiçi kitap ve sözlükler, yayıncılar, kuruluşlar ve internetle ve www ile ilgili bilgilere bağlantıları içerir.
UNESCO The UNESCO catalog lists 100,000 UNESCO documents and provides access to the full text of many of these.
Türkiye Makaleler Bibliyografyası Türkiye'de yayınlanmış dergilerde yer alan makalelerin bibliyografik kayıtlarını içerir.
TÜBİTAK Destekli Projeler Veritabanı TÜBİTAK Destekli Projeler Veri Tabanı, TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinin ve TÜBİTAK-TÜBA-YÖK tarafından, üniversitelerde desteklenen sosyal bilimler alanındaki projelerin kesin raporlarını içermektedir. Bu veritabanında 290 proje web üzerinde yer alır. Proje raporlarına ULAKBİM kütüphanesinden erişilebilmektedir. Bibliyografik kayıtların altında yer alan Belge Sağlama linki tam metin için yol gösterir.
Thomas Legislative Information on the Internet Thomas Yasama Bilgileri Kongre Kütüphanesi, ABD Kongresi'ndeki beyanname metinleri, komite raporları ve tarihi belgeleri sunmaktadır.
SIL International Dilbilim çalışmalarını içerir.
Scirus Web ortamındaki bilimsel, hakemli her türlü bilgiyi kapsar.
ResearchIndex The NECI scientific literature digital library offers five million citations and over 400,000 full-text documents. Papers are derived from proceedings of symposia, journals, books, and other sources. Links to cited works and to comments from readers are available
Directory of Mathematics Preprint and e-Print Servers Matematik konusundaki akademik çalışmaların önbaskı arşivlerinin sunucularına erişim sağlar.
Canada Thesis Service Kanada Milli Kütüphanesi tezleri
ASEE - American Society for Engineering Education Mühendislik konusunda ve tam metindir.
Archive of Turkish Oral Narrative / U-W Türk Öyküleri Sandığı - Texas Tech Univ. Türk Halkbilimi ve Edebiyatından öyküler, masallar, destanlar, ezgiler, görüntüler ve kılavuzları içerir.
DOE Information Bridge The Information Bridge provides an open source to full-text and bibliographic records of United States Department of Energy (DOE) research and development reports in physics, chemistry, materials, biology, environmental sciences, energy technologies, engineering, computer and information science, renewable energy, and other topics. The Information Bridge consists of full-text documents produced and made available by the Department of Energy National Laboratories and grantees from 1995 forward. The site also provides a link to Energy Citations, a database that contains bibliographic records for energy and energy-related scientific and technical information from the Department of Energy and its predecessor agencies.
MENDELEY
Introduction to Mendeley
Mendeley Kullanım Kılavuzu
Akademik makaleleriniz yazarken referanslarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz ve bilgisayarınızdaki sanal kütüphanenizi kurup kolayca dökümanlarınıza ulaşabileceğiniz tamamen ücretsiz bir platformdur.