IPv6 Nedir


IPv6 Nedir?

İnternet Protokolü veya IP adresi, İnternet üzerinden gönderilen bilgilerin göndericisini ya da alıcısını tanımlayan bir numaradır. Bilgisayar sektörü bu protokol geliştirildiğinden bu yana bu adresler için IPv4 (İnternet Protokolü sürüm 4) kullanıyordu. Bu teknoloji, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve kablosuz el cihazları gibi mobil aygıtların sayılarının her geçen gün artması ve diğer nedenlerle artık benzersiz İnternet adreslerini desteklemede sınırlarına ulaşmış durumda. IPv4 adreslerinin bu yıl tükenmesi nedeniyle tüm İnternet sektörü IPv6 adı verilen yeni bir protokolü benimsemek durumunda kalmıştır. Bu yeni protokolle, daha çok sayıda aygıt ve kullanıcının İnternet'te yer almasını sağlayacak daha geniş bir adres alanı oluşturulacak.

Internet Protokol Version 6 kısaca IPv6, 32 bitlik bir adres yapısına sahip olan IPv4'ün adreslemede artık yetersiz kalması ve ciddi sıkıntılar meydana getirmesi üzerine geliştirilmiştir.

IPv4 oluşturulmaya başlandığında İnternet'in bu kadar ilerleyeceği hesap edilmemişti. Şimdi adresleme sıkıntısı oluşunca 128 bitlik adres yapısı olan IPv6'ya geçilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu sefer gelecek fazlasıyla düşünülerek oluşturulmuş bir adres yapısıdır. Yeni adreslemede sınırsız denebilecek bir adres aralığı olacaktır.

IPv6'da olan trafik işgal edici paket başlıkları kaldırılarak bir hız arttırımına gidilmiştir. Ayrıca yeni eklenen şifreleme sistemleriyle daha güvenli iletimler sağlanmaktadır. Uçlar arasında şifreli iletimi kolaylaştıran AH ve ESP başlıkları mevcuttur. AH ve ESP başlıkları uçlar arasındaki tüm veri iletimini şifreleyen IPSec protokolünü desteklemek amaçlı kullanılmıştır.

Ayrıca şu anda IPv4'ün, QoS eklentisiyle idare ettiği ama tam olarak destekleyemediği görüntü ve ses iletimi sıkıntısı IPv6 ile çözülecektir. IPv6, görüntü ve ses paketlerine "öncelikli pakettir" ibaresi atanarak bunlara trafikte öncelik tanımasına olanak sağlamaktadır.

 

adet IPv6 adresi demektir. 32 bitlik adres (IPv4) yapısı demek

adet IPv4 adresi demektir.