Bilgi İşlem Dairesi


 

 

 Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, 2007yılında kurulmuştur Üniversitemizin Sağlık Yüksekokulunda faaliyet gösteren Bilgi İşlem Dairesi'nin başlıca hizmetleri;

  • Eğitim ve araştırma hizmetlerine yönelik olarak bilgisayar hizmeti sunmak,
  • Kampüslerimizde iletişim altyapısını (elektronik ağ yapısını ) oluşturup, işletmek ve yönetmek,
  • Üniversitemizin idari hizmetlerine bilgisayar yazılım ve kullanım desteği vermek,
  • Öğrencilere ve öğretim elemanlarına bilgisayar kullanım olanağı sağlamaktır.

Hizmet Grupları:

Sistem ve Ağ Donanım Grubu

Sistem ve Ağ Donanım Grubu, üniversitemizin ağ altyapısının kurulmasını, işletilmesini, mevcut ağ sisteminin yönetimini, denetimini yapar ve ağın geleceği ile ilgili projeler üretir. Yapısal kablolama, yerel ağ kurulumu mevcut ağın yönetimi, denetimi ve ağın geleceği ile ilgili projeler üretir, kullanıcılara internet imkanı verilmesi için gerekli altyapı, donanım, yazılım ve bilgi desteği sağlar.

Başkanlığımızın ev sahipliği yaptığı tüm sunucu bilgisayarları ve temel internet servislerini (DNS, FTP, WEB, E-POSTA, WEBMAIL, PROXY, vb.) işletir, günceller ve yedeklemesini yapar. Sunucu bilgisayarlar üzerinde çalışan veritabanı, programlama dili derleyici gibi yazılımların ihtiyaç, tespit, kurulum ve yönetimini yapar.

Destek Grubu

Destek Grubu, üniversitemiz bünyesinde demirbaş kaydı bulunan bilgisayar ve çevre birimlerinin bakım ve onarımını yapar, onarılamayacak durumda donanım arızası olanları rapor eder, bilgisayarda mevcut bulunan ek donanımların sisteme tanıtılmasını sağlar. IP dağıtımını yapar ve kullanıcıların sorunlarını ivedilikle çözer.

 

Web Grubu

Amasya Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Birimi;

  • Amasya Üniversitesi web sayfasının yapılandırılması ve güncellenmesi,
  • Akademik/İdari Birimler web sayfası oluşturulması,
  • Akademik/İdari web sayfalarına teknik destek sağlanması,

amacıyla oluşturulmuştur.

Web tasarımı konusunda deneyimli ve dinamik kadrosuyla çalışmaktadır. Grafik tasarımları ve web sayfaları hazırlama gibi hizmetler sunmaktadır.

Web Birimine webmaster@amasya.edu.tr e-posta adresinden ve 212 33 68/2520 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

MİSYON: Üniversitemizin eğitim-öğretim ve bilimsel faaliyetleri ile idari hizmetleri için optimum bilişim sistemlerini sağlamak ve kullanıcıların gereksinimlerini en etkin biçimde karşılamaktır.


VİZYON: Bilişim sistemlerindeki teknolojik gelişmeleri izleyerek ve bu teknolojileri uygulayarak, üniversitemizin diğer üniversiteler arasında bilişim teknolojilerinin uygulanmasında ve geliştirilmesinde ön sıralarda olmasını sağlamaktır.