Hep Birlikte Daha İleriye


"Marka Kentin Marka Üniversitesi" olma parolasıyla Amasya'da tüm paydaşlarımızla başlattığımız yükseköğretim kenti olma yürüyüşü emin adımlarla sürerken, Üniversitemiz istihdam odaklı olarak hızla nitel ve nicel olarak büyümeye devam ediyor. 2010 yılında aktif program sayımız 30 iken, 2013 akademik yılı itibariyle bu sayı %156'lık rekor artışla 77'ye ulaşmıştır.

aktif program

Amasya Üniversitesi ilk defa bu dönemde Önlisans ve Lisans programının dışına çıkmış ve Yüksek Lisans-Doktora programlarını aktif hale getirmiştir. Şu an için Enstitülerimizde 8 programda Yüksek Lisans, 2 programda ise Doktora çalışmaları aktif olarak devam etmektedir. Benzer şekilde, bu dönem içerisinde İlahiyat, Teknoloji ve Mimarlık Fakültelerinin kuruluşu ve anabilim dalları düzeyinde yapılanması gerçekleştirilmiş; Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama programlarına öğrenci alımına başlanmıştır. Diğer taraftan, mezuniyet sonrası istihdam problemi olmayan, ülkemizin ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını gözeterek kurulan Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Suluova Meslek Yüksekokulu, Gümüşhacıköy Hasan Duman Meslek Yüksekokulu yine ilk defa bu dönemde açılmış ve öğrenci alımına başlanmıştır.

Konuyla ilgili açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay; "Üniversitemiz, Marka Kentin, Marka Üniversitesi olma yolunda tarihe ve ecdada karşı sorumluluk bilici içerisinde Amasya'nın tarihte yerine getirdiği misyonu ve sorumluluğu ile ülkemizin çağdaş, dünya da öncü ve önder olması için, araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyacına evrensel, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek, ülke ekonomisine, sağlığa, sanata ve kültüre katkıda bulunacak, aydın insanlar yetiştiren örnek bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu noktada, Amasya ilinin ve dolayısıyla üniversitemizin, arzu edilen noktaya taşınması sürecinde büyük emek harcayan üniversitemiz çalışanlarına, milletvekillerimize, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, özel sektör temsilcilerimize, iş adamlarımıza kısacası eğitim faaliyetlerinin doğrudan ya da dolaylı tüm paydaşlarına göstermiş oldukları birlikte çalışma gayret ve destekleri için teşekkür ederim. Bu birliktelik,"Marka Kentin, Marka Üniversitesi"olma parolasıyla Amasya'da başlattığımız yükseköğretim kenti olma yürüyüşüne büyük ivme katmış ve istihdam odaklı nitel ve nicel büyümeyi beraberinde getirmiştir. Şöyle ki 2010 yılında aktif program sayımız 30 iken, 2013 akademik yıl içerisinde bu sayı %156'lık rekor artışla 77'ye ulaşmıştır." dedi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü