Hem Diktiler Hem Giydiler


Teknik Bilimler MYO Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü Giyim Üretim Teknolojisi Programı öğrencileri proje ve drapaj dersleri kapsamında ürettikleri ürünlerini Teknoloji Fakültesi Konferans Salonda düzenlenen defile ve drapaj sergisiyle görücüye çıkardılar.

defile1

Proje dersi kapsamında geleneksel ve modern çizgileri bir arada barındıran Amasya'nın yöresel motiflerinden esinlenilerek hazırlanan kıyafetler; aslına uygun şekilde modernize edilerek tasarlandı. Şalvar, bluz, bolero ve kaftan gibi parçalardan oluşan defilenin mankenliğini de yine öğrenciler yaptı.

Drapaj dersi kapsamında ise öğrenciler atık malzemeler ve çeşitli materyalleri kullanarak drape giysiye verilen bolluk ve şekiller olarak adlandırılan drapaj tekniğiyle yaptıkları ürünleri sergilediler. Drapaj sergisinde öğrenciler doğadan, Soma faciasından, 3. sayfa haberleri gibi çeşitli olay ve olgulardan esinlenerek hazırladıkları ürünleri hikaye panosuyla birleştirerek sergilediler.

drapajj123

Proje dersi kapsamında geçen yıl Osmanlı dönemi kıyafetlerini çalıştıklarını bu yıl ise Amasya yöresel kıyafetlerini tasarladıklarını seneye ise Cumhuriyet dönemi kıyafetlerini çalışacaklarını kaydeden Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölüm Başkan V. Öğr. Gör. Erkan Türkmen Dönmez "Bizi bu süreçte destekleyen, başta Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Müdürümüz Doç. Dr. Feda Öner olmak üzere, defilemizde bizleri yalnız bırakmayan değerli öğretim elemanlarına, ailelerimize, öğrencilerimize ve Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'a teşekkürlerimizi sunuyoruz." dedi.

Öğrencilerimizin hazırladığı Amasya yöresel kıyafetleri sergisi yine Amasya yöresine ait kına gecesi geleneğinin canlandırılmasıyla son buldu.

 def123

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü