Havacılık Sektörüne Yönelik Önemli Açılım


2014-2015 akademik yılı içerisinde üniversitemiz Merzifon Meslek Yüksekokulu "Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi" programının öğrenci alımı için tüm hazırlıklar tamamlandı. Bu kapsamda üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Merzifon Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Asım Çoban, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğüne bağlı hizmet veren Amasya Merzifon Havalimanı Müdürü İbrahim Çıldır'ı ziyaret ettiler.

hava-123

İstihdam Odaklı Bir Program Daha

Son dönemlerde üniversitemizde önemli gelişmelerin ve değişimlerin olduğunu ve bu değişimlerin tüm kamuoyu tarafından çok açık bir şekilde görüldüğünü ifade eden üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay , ''Özellikle "Mesleki ve Teknik Eğitimde Kalitenin Adresi" olma parolası ile çalışıyor ve bu parolanın ülkemiz gibi gelişmekte olan bir ülke için ne denli önemli olduğu bilinci içerisinde akademik yapılanmamızı düzenliyoruz. Bu amaca yönelik olarak, çağın gerektirdiği eğitim-öğretim yaklaşımları ile müfredatlarımızı ve laboratuarlarımızı düzenliyor ve istihdam odaklı yeni programlar açmayı önemsiyoruz.'' dedi.

Havalimanlarımızı Açık Laboratuvar Olarak Düşündük

Tüm dünyadaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak ulusal ve uluslararası düzeyde hareketliliğin artmasına paralel olarak havacılık sektörünün ön plana çıktığını kaydeden Rektörümüz Orbay, ''Yeni ortaya çıkan ve bir o kadar da önemli olan "Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi" sektöründe; hava ulaşımının son dönemlerde hız kazandığı ve uçuşlardaki doluluk oranlarının her geçen gün arttığı ülkemizde, "Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi" alanında önemli bir ihtiyacın olduğu ve ilerleyen dönemlerde bu ihtiyacın giderek artacağı görülmektedir. Bu alanda yaptığımız araştırmalarda mevcut programın çok sınırlı sayıda vakıf üniversitesinde aktif olduğu görülmüştür. Analizlerden yola çıkarak ve bölgemizdeki Merzifon-Amasya, Çarşamba-Samsun, Tokat havalimanlarımızı da açık laboratuvar olarak düşündük ve akademik yapılanmamızı tamamlayarak gerekli müracaatlarımızı yaptık. Elbette, havacılık sektöründe milli gururumuz olan THY ve diğer tüm firmalarımız başta olmak üzere yer hizmetleri konusunda ise Havaş, Çelebi gibi firmalarımızla gerekli görüşmeler ve teknik işbirlikleri doğrultusunda alanında nitelikli teknik elemanlar yetiştirmeyi hedeflemekteyiz." ifadelerini kullandı.

hava-2

Programın amacını bilet satış işlemleri, yolcu trafik işlemleri, kargo ve uçak yük-denge analizleri ile tüm apron-ramp hizmetlerinin koordinesi ve uçuş operasyonun gerekliliği ile ilgili işleri planlayıp yürütecek elemanları yetiştirmesi olarak açıklayan Merzifon MYO Müdürü Doç. Dr. Asım Çoban ise " Programdan mezun olan gençlerimiz "Yer Hizmetleri Teknikeri" unvanı alacaklar ve uçakların park-ikmal işlemleri için uygun alanlara çekilmesi başta olmak üzere pek çok önemli sorumlulukla ilgili işleri yönetecekler. dedi.

hava-hoca

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirip mevcut havalimanı çalışmaları hakında bilgi veren  Amasya Merzifon Havalimanı Müdürü İbrahim Çıldır ise "Amasya Üniversitesi bünyesinde "Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi" programının açılmış olması bizleri fazlasıyla memnun ettti; çünkü havacılık sektörü her gün bir adım daha ileri gidiyor. Mevcut hava limanımızda ulusal ve uluslararası uçuşların sayısını artırmak yönünde çalışmalarımız ise mevcut. Elbette bu sektörde nitelikli elemanlara ihtiyaç her geçen gün artıyor. Mevcut program da bu amaca yönelik olarak düşünülmüş çok isabetli bir karar olmuş. Bizler de havalimanı olarak her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Ayrıca bu programdan önlisans mezunu olan öğrencilerimizin Dikey Geçiş Sınavı  (DGS) ile "Hava Trafik Kontrol ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği" programlarına geçme fırsatları da var.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü