Gündemimiz Sağlık Hizmeti ve Eğitimi


Üniversitemiz ve Sağlık Bakanlığı işbirliği çerçevesinde imzalanarak hayata geçen ortak kullanım (afiliasyon) protokolü meyvelerini vermeye başladı. Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Kamu Hastaneleri Birliğinin eski ve yeni yöneticileri ile Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde dahili ve cerrahi branşlara atamaları yapılan öğretim üyelerimiz bir araya geldi.

hastane-1

''Sağlık Hizmetlerini Daha İyi Noktalara Getirmeyi Hedefliyoruz''

Tıp fakültesinin kuruluşundan bugüne gelen süreci özetleyerek 2015 yılı içerinde akademik ve fiziksel anlamda neleri yapmak istedikleri hakkında bilgi veren  Prof. Dr. Metin Orbay, Kamu Hastaneleri Birliği genel sekreterliği görevini başarıyla yürüten ve yılbaşı itibari ile İl Sağlık Müdürlüğüne atanan Dr. Rüstü Ertosun ve ekibine uyumlu ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek  yeni atanan Uz. Dr. Abdullah Kaya ve ekibine de başarılar diledi. Orbay konuşmasında, "2015 yılı içerisinde dahili ve cerrahi branşlarda hastane yöneticilerimiz ile koordineli çalışarak alacağımız yeni öğretim üyelerimizle Amasyamızdaki sağlık hizmetlerini daha iyi noktalara getirmeyi hedefliyoruz. Bu öğretim üyelerimiz sadece Eğitim Araştırma Hastanemizde değil sağlık ile ilgili diğer birimlerimizde de ders vererek eğitim kalitemizin artması noktasında önemli katkılar sağlıyorlar. Fiziksel anlamda ise belediyemizden üniversitemize tahsisi tamamlanan eski otogar arazisi üzerine titizlikle çalışılarak yapılacak etüt-proje çalışmaları ile Tıp Fakültemiz idari binasının ve bazı bölümleri yapmaya yönelik olarak alan uzmanlarından alınacak destekler ile kullanışlı ve uzun vadeli modern bir alan yapmayı hedefliyoruz" dedi.

''Üniversite İle Uyumlu Çalıştık''

Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Eski Genel Sekreteri ve İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Rüştü Ertosun ise "Üniversitemizle çok uyumlu bir çalışma gerçekleştirerek dahili ve cerrahi branşlarda kadromuza katılan arkadaşlar ve hastanemizdeki tüm kadrolarımızla ekip ruhu içerisinde önemli adımlar atılmış ve belli bir noktaya gelinmiştir. Bu vesile ile desteklerini gördüğümüz tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, yeni Genel Sekreterimiz Uz.Dr. Abdullah Kaya ve tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

hastane-2

''İnsan Odaklı Sağlık Hizmetlerini Merkeze Alacağız''

Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Abdullah Kaya yaptığı konuşmada "Üniversitemizle eş güdümlü olarak çalışarak, Amasya'daki sağlık hizmetlerinin kalitesini daha iyi noktalara getirmek için el birliği ile çalışacağız. İnsan odaklı sağlık hizmetini merkeze alarak; sağlık hizmetlerinde mali yönetim ve kaynak kullanımı noktasında zihniyet değişimine yardımcı olarak, kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanımını sağlamak noktasında farkındalık oluşturmak temel hedefimiz olacaktır" cümlelerini kaydetti.

''Yapılan Çalışmaların Takipçisi ve Destekçisiyiz''

Vali İbrahim Halil Çomaktekin ise  "Amasya Üniversitesi son dönemlerde önemli mesafeler kaydetti. Bu mesafelerin kaydedilmesinde başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay olmak üzere tüm üniversite çalışanlarını tebrik ediyorum. Kısa bir süre önce sağlık anlamında hayata geçirilen iş birliği protokolü meyvelerini vermeye başladı. Tüm bu çalışmalarımızda; insanımızın gereksinim ve beklentilerine uygun, etkin, verimli sağlık hizmeti ve eğitimi veren, araştırmaları ile evrensel bilime katkıda bulunan, çağdaş fiziksel olanaklara sahip, öncü kuruluş olma noktasında yapılan tüm çalışmaların yakinen takipçisi ve destekçisiyiz " dedi.

hastane-4

Üniversitemizin Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanı sıra bünyesinde Sağlık Yüksekokulu ve Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO gibi sağlık eğitimi ve eğitimde kaliteyi yükseltecek birimleri olduğunu belirten programa katılan öğretim üyelerimiz şu ana kadar yapılan çalışmaları değerlendirip, kısa vadede hasta sevkini azaltacak, sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmeye yönelik nelerin yapılabileceği  ve kamu idarecilerinden beklentilerini dile getirdiler.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü