Gönüllü Elmalardan Sesli Kitap Okuma Makinesi


Üniversitemizin, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli Gönüllü Elmalar projesi kapsamında görme engelli öğrencilerimiz için alınan 2 adet sesli kitap okuma makinesi Eğitim Fakültesi Merkez Kütüphaneye teslim edildi. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere, Gönüllü Elmalar çalışma grubundan Yrd. Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu, Proje Koordinatörü Derya Piroğlu ve kütüphane görevlilerimizin de kurulum aşamasına eşlik ettiği sesli kitap okuma makineleri eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrencilerimizin hizmetinde olacak.

Gönüllü Elmalar projesinin insan hayatını zorlaştıran, yetersizliği engele dönüştüren durumları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir çalışma olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gökdere; ''Görme yetersizliği olan öğrencilerimizin yetersizliklerini ortadan kaldırmaya ve onların da diğer arkadaşları gibi kitap okumalarını sağlayacak Gönüllü Elmalar projemizin bir adımı için buradayız. Bu projede yer alan herkese özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.'' dedi.

Amasya Üniversitesinin her zaman engelleri kaldırma adına büyük bir çaba içerisinde olacağını kaydeden Gökdere, engelin kişide değil çevrede olduğu gerçeğinden yola çıkarak 'engelli bireyler' ifadesini kabul etmediklerini bunun yerine 'yetersizliğe sahip bireyler' tanımının daha uygun olacağını da sözlerine ekledi.

Gönüllü Elmalar Projesi Koordinatörü Derya Piroğlu; edebiyat bölümü öğrencilerinin görme engelli öğrencilerimize koçluk yaparak birlikte edebiyat faaliyetleri gerçekleştireceklerini ve kitap okuyacaklarını belirtti. Piroğlu, edebiyat faaliyetlerinin görme engelli öğrencilerimizin sosyal hayatına olumlu katkı sağlarken bütün öğrencilerimiz nezdinde gönüllülük bilincinin artacağını kaydetti.

gönüllü12345

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü