Geleceğe Yatırım Yapıyoruz


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ve Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt Samsun AKS TV'de 'Burcu Düzgün ile Haberin Sesi' adlı canlı yayın programına katıldılar. Programda geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilen Avrupa Birliği tarafından da desteklenen 'Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi II'  hibe programı kapsamında yürütülen 'Üretim İçin Enerji, İstihdam İçin Mesleki Eğitim' başlıklı proje konuşuldu.

Türkiye'nin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birinin enerjide dışa bağımlılık olduğunu vurgulayan Proje Yürütücüsü ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, "Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde üretimin temel girdisi enerji. Ülkeler kendi jeopolitik konumlarına göre yer altı yerüstü zenginliklerine göre enerji politikalarını belirliyorlar. Her ülkenin üzerinde ısrarla üzerinde durduğu enerjinin sürdürülebilir olması, en az maliyetli olması, çevreye duyarlı bir enerji olması ve enerji arzında dışa bağımlılığın minimum olması isteniyor. Ülkemizi enerjide dışa bağımlı hale getiren enerji kaynakları yerine çevreyle dost, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisini daha yoğun kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Yenilebilir enerji kaynaklarını kullanmamız geleceğe yatırımdır. Projemiz, yenilebilir enerji alanında ihtiyaç duyulan nitelikli personelin yetişmesine katkı sağlamaktır. Projemizin duyurulması noktasında bize ekranlarında yer veren Samsun AKS TV'ye teşekkür ediyoruz." dedi.

Enerji olmadan üretim yapılamayacağını vurgulayan Proje Koordinatörü ve Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt ise, "Dünya savaşlarının altında yatan temel neden enerjidir. Mühendisler olarak toplumun yaşamını kolaylaştırmak zorundayız. Etkin, sağlıklı ve çevreci bir yaşam tarzını toplumumuza sunmak zorundayız. Amasya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından yürütülen 'Üretim İçin Enerji, İstihdam İçin Mesleki Eğitim' projemiz, Avrupa Birliği tarafından desteklenen 'Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi II' hibe programı kapsamındadır. Yenilebilir enerji alanında doğrudan istihdama yönelik uygulamalı eğitimler, iş başı eğitimleri verilecektir. Proje ile yenilenebilir enerji alanında çalışabilecek kalifiye elemanlar yetiştirmektir." ifadelerini kullandı.

Samsun AKS TV'de canlı yayın programın ardından Rektör Prof. Dr. Metin Orbay ve Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt; Haber Medya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun'u ve Haber AKS TV Genel Yayın Müdürü Fatih Korkmaz'ı ziyaret ettiler.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü