Finlandiyalı Akademisyenler Üniversitemizde


Erasmus Değişim Programı kapsamında üniversitemizde bulunan Finlandiyalı akademisyenler Anna-Mari Karien ile Sirpa Sahinjoki Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencilerine ders verdiler. Saima Üniversitesinden gelen akademisyenler İngilizce olarak yaptıkları derslerinde öğrencilerimizin derse katılımından oldukça memnun kaldıklarını ifade ettiler.

Öğrencilerimizin yabancı öğretim elemanlarından ders almalarının vizyonlarını değiştirdiğini ve genişlettiğini söyleyen  Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şerif Baldıran; ''Turizm faaliyetlerinin yoğunluğu bakımından öğrencilerimizin çalışma alanı uluslararası arena ve öğrencilerimiz dünyanın her yerinde çalışabiliyorlar. Hong Kong, Rusya, Avrupa ülkeleri gibi dünyanın her yerinde çalışan öğrencilerimiz var. Bu sebeple öğrencilerimizin yabancı öğretim elemanlarıyla tanışmalarını önemsiyoruz. Saima üniversitesiyle ise iyi bir ortaklığımız var. Öğrenci ve öğretim elemanı değişiminden etkin olarak faydalanıyoruz.'' dedi.

Finlandiyalı akademisyenlerin Finlandiya turistik değerleri ve Saima Üniversitesi eğitim programları hakkında öğrencilere bilgi verdiğini söyleyen Baldıran; yabancı öğretim elemanlarının bir hafta boyunca katılacakları derslerin bir kısmının laboratuvar ortamında uygulamalı yapılacağını, öğrencilerin internet ortamında hazırladıkları ödevlerinin sunumunu ise  İngilizce yapacaklarını söyledi.

Finlandiya ve Türkiye eğitim siteminin birbirine benzediğini ifade eden Saima Üniversitesi Öğretim Elemanı  Anna-Mari Karien; Amasya Üniversitesinde bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve kültürel etkileşimin turizm öğrencileri açısından çok önemli bir unsur olduğunu söyledi. Üniversitemizi modern ve donanımlı bulduğunu belirten Karien,  Turizm ve Otelcilik Programı öğrencilerinin meraklı, rahat ve her şeyi öğrenmeye çalıştıklarını kaydetti.

Üniversitemizin aralarında Finlandiya'nın da bulunduğu 11 ülke ile Erasmus Değişim Programı anlaşması bulunuyor.

saimaa

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü