Fen Liseleri İlk Defa Bir Araya Geldi


Türkiye genelindeki fen lisesi öğrencilerini ilk defa bir araya getiren 1. Ulusal Fen Lisesi Öğrencileri Kongresi Amasya'da gerçekleştiriliyor. Üniversitemiz ve Amasya Macit Zeren Fen Lisesi ortak girişimiyle gerçekleştirilen programın Eğitim Fakültesi Kongre Merkezinde açılışı yapıldı. Programda öğrencilerin özgüven kazanması, kendini tanıma-bilme, fen lisesi öğrencilerinin yapmış oldukları bilimsel çalışmaları, bilimsel bir platformda sunmaları bu sayede ürettikleri projeleri ve çalışmaları paylaşmalarına ve yaygınlaştırmalarına katkı sağlaması hedefleniyor.

İki bölüm halinde gerçekleştirilen kongrede ilk gün açılış programı gerçekleştirilirken ikinci gün ise fen liseli öğrencilerin birbirinden ilginç proje sunumlarına yer verildi. Çeşitli fen liselerinden gelen öğrenciler geliştirdikleri projelerini farklı oturum başlıkları altında bilimsel bir platformada paylaşma imkanı buldular.

kadınn

Öğrencilerimiz Stres Altında

Program açılışında bir konuşma yapan Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, fen liselerinin Türkiye'deki fen ve matematik alanındaki akademik ve teknik personelin yetişmesi amacıyla kurulduğunu söyledi. Güneş, "Liselere sınavla geçen yüzde 5'lik dilimden öğrenci alan fen liseleri, ortaokullardan en başarılı en disiplinli öğrencileri bünyesine katan ve onları üniversiteye hazırlayan daha sonrada milletimizin hizmetine sunan önemli okullarımızdandır." dedi. Fen liselerinden mezun olan öğrencilerin hem iyi bir doktor, hem iyi bir hakim, hem de iyi bir müzisyen olabildiğini kaydeden Güneş, "Ne var ki sistem dolayısıyla öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkarmaları konusunda önemli ölçüde sıkıntı yaşadığımızı da ifade etmek istiyorum. Hepimiz biliyoruz ki hem veli olarak hem yöneticileri olarak çocuklarımız birçok yönden psikolojik baskı altında yetiştiriyoruz. Çocuklarımızdan herkes olağanüstü başarılar bekliyor. Bu çocuklarımız hayatının en dinamik günlerini sessiz sakin test çözerek geçirmek zorunda kalıyor. Milli Eğitim Bakanlığının bu durumun farkına vararak metot değiştirdiğini de belirtmek istiyorum."  ifadelerini kullandı.

Fen Liseleri İlk Defa Bir Araya Geldi

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hülya Ertürk Koç ise güzel başlangıçların güzel gelişmeleri de beraberinde getireceğini belirterek ilk defa fen liselerini bir araya getiren bir programın Amasya'da yapıldığını kaydetti. Koç, "Güzelliğin bugünden itibaren artarak devam etmesini diliyorum. Programa 27 tane fen lisemiz de katkı ve destek verdi. İnşallah bundan sonra bütün fen liselerinin bir araya geleceği kongreleri birlikte yaşarız." dedi.

Çoktan Seçmeli Sınav Sistemini Terk Etmeliyiz

Üniversitemiz adına bir konuşma yapan Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hikmet Develi ise bir hayalini paylaştığı konuşmasında; ''45 yıllık eğitim hayatımda eğitim sistemimize dair bir hayalim var. Çoktan seçmeli sınav kabusundan eğitim sistemimizin kurtulmasını diliyorum. Gençlerimizin  yetenek ve isteklerine göre üniversitelere yönlendiren  ve sınavsız olarak yerleştiren ve istihdam olanağı sunan bir sistem çok daha yerinde olacaktır. Gençlere özgürece üretme ve kendini ifade etme fırsatı sunan araştırmacı, sorgulayıcı, istikrarlı bir sistem temennisiyle kongrenin sonuçları bakımından da eğitim sistemimize katkı sağlamasını diliyorum.'' ifadelerini kullandı.

TUBİTAK'tan da bir temsilcinin konuşma yaptığı kongre bilim kurulu Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gelimiş 28 akademisyenden oluşuyor.

Kongre Sonrası Sonuç Bildirisi Yayınlanacak

Fen Lisesi öğrencilerinin üretmiş oldukları bilimsel çalışmaları akademik düzeyde sunmalarını sağlamayı hedefleyen ve öğrencilerin bilim adamlarıyla buluşmasını amaçlayan ''Geleceğin Bilim İnsanları Buluşuyor'' çağrısıyla gerçekleştirilen kongrede fen lisesi öğrencilerinin birbirlerini tanımaları, empati geliştirmeleri, ülkenin geleceğinde söz sahibi olacak öğrencilerin akademik düzeyde gelişmesine katkı sağlamak da öngörülüyor. Fen Lisesi öğrencilerinin birbirlerinin üretmiş oldukları projeleri görerek ufuklarının gelişmesine katkıda bulunmak ve kaynaşmalarını sağlamayı hedefleyen kongre sonrası bir bildiri yayınlanması bekleniyor.

fen lisesi

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü