Farklı Olduğumuzun ve Fark Edildiğimizin Farkındayız!


Son dönemlerde "Hep Birlikte Daha İleriye" parolasıyla istihdam odaklı büyümeyi ve mesleki-teknik eğitimde kalitenin adresi olmayı hedefleyen ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştıran, eğitimin tüm paydaşlarıyla uyumlu ve işbirliği içerisinde çalışmalarını devam ettiren üniversitemiz çok yönlü çalışmalarının meyvelerini almaya başladı.

2014-LYS yerleştirmeleri sonucunda Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Tasarım Meslek Yüksekokulu, Taşova Meslek Yüksekokulu, Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokullarımızda yüzde 100 doluluk oranı gerçekleşmiş olup, üniversitemiz genelinde ise birinci ve ikinci öğretim dahil olmak üzere yüzde 97 doluluk oranı ile son dönemlerin en yüksek doluluk oranına ulaşılmıştır.

2014-2015 akademik yılında ön lisans, lisans, lisansüstü ve yabancı uyruklu öğrenciler dikkate alındığında bu yıl üniversitemiz ilk defa yaklaşık 5000 gencimize Amasya ve Amasya Üniversitesinin kapılarını açmış olacak. Formasyon eğitimi için ise 1200 öğrencinin yeni kayıt yaptırdığı dikkate alınacak olursa, ortaya çıkan 6200 öğrenci sayısı 2011 yılındaki toplam öğrenci sayımıza karşılık gelmektedir. Bu veriler üniversitemizin, Amasyamızı bir üniversite şehri yapma noktasında istihdam odaklı büyüme yolunda  ortaya koyduğu gayreti ve gelinen noktayı göstermesi açısından önemli birçok veriden sadece biri olarak görülmelidir.

Böylesine yüksek doluluk oranına ulaşılmasında akademik, idari personelimizin katkılarının yanı sıra Amasya'daki kamu-kurum kuruluşları ve eğitimin tüm paydaşları ile hedef olarak ortaya koyduğumuz "Üniversite Şehri: Amasya" olma gayretleri noktasındaki uyumlu çalışmaların önemli katkısı olduğu açıktır. Diğer taraftan Amasya şehrinin tarihinden aldığı gücün, gençlerimize sunduğu huzur ve hoşgörü ortamı ile yaşanabilir ortamlar sunmasının önemi göz ardı edilmemelidir.

Bu yıl ilk defa öğrenci alan İngilizce Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Otobüs Kaptanlığı, Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi, Grafik Tasarım, Posta Hizmetleri, İşçi Sağlığı ve Güvenliği  gibi programlarımız ise yüzde 100 doluluk oranını yakalamış ve daha önceki yıllarda akademik faaliyetlerini sürdüren pek çok üniversitenin taban puanının üzerinde bir yerleşme puanı ile ilk öğrencilerine kapılarını aralamıştır.

AMASYA-ÜNİ

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay Amasya Üniversitesini tercih eden gençlere ve gençlerimizi bizlere emanet eden değerli ailelerine hitaben aşağıdaki açıklamayı yaptı.

"Sevgili Gençler,

Amasya; pek çok medeniyete beşiklik etmiş, tarihin her döneminde kültür, sanat ve bilimsel faaliyetleriyle öne çıkmış uygarlık merkezi bir şehir. Türk tarihi açısından ise Selçukludan Osmanlıya ve Türkiye Cumhuriyetine giden yolda toparlanmanın ve milli mücadele hamurunun yoğrulduğu önemli bir merkezdir.

Tarihten devralınan bu mirasın ve gücün kuşaktan kuşağa daha da güçlendirmiş olarak aktarılmasından birinci derecede sorumlu olan kurumların başında "İdeal Üniversiteler" gelmektedir; çünkü ideal üniversiteler; tarihin her döneminde toplumların önünü açan, onların ufuk çizgilerini belirleyen, öncelikli olarak bulundukları bölge insanına, ülkeye ve evrensel anlamda tüm insanlığa artı değer katmak için bilimsel veriler ışığında çalışan en seçkin eğitim kurumları olmuşlardır.

Bugün de Amasya Üniversitesi, 'Ülkemizin çağdaş, dünyada öncü ve önder olması için araştırma, öğrenme, sağlık ve eğitim ihtiyacına evrensel, bilimsel ve etik değerlerden ödün vermeden hizmet edecek ülke ekonomisine, sağlığa, sanata ve kültüre katkıda bulunacak aydın insanlar yetiştiren örnek bir üniversite olma yolunda' emin adımlarla ilerlemektedir. Bu yolculukta sizleri de 'Amasya Üniversitesi Ailesi'nin bir ferdi olarak aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla..."