ESRUC Moğolistan'da Toplandı


5. Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Konsorsiyumu (5th Annual Convention of Eurasian Silk Road Universities Consortium / ESRUC) 24-28 Haziran 2014 tarihleri arasında Moğolistan'ın başkenti Ulaanbaatar'da gerçekleştirildi. 

Türkiye, Moğolistan, Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Bangladeş ile Malezya'dan, Türk dünyası ve Avrupa ülkelerinden pek çok üniversite rektörü, rektör yardımcısı, akademisyen ve diğer resmî kurum ve kuruluş temsilcilerinin katıldığı Moğolistan Millî Üniversitesinin senato salonunda gerçekleştirilen toplantıya üniversitemizi temsilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Murat Gökdere ve Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Demir katıldı.

ESRUC temsilcileri ve davetli bilim adamları, Türkiye Cumhuriyeti Ulaanbaatar Büyükelçiliği tarafından düzenlenen ve Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek ile bazı milletvekillerinin de iştirak ettikleri resepsiyona da katıldılar.

Programın araştırma ve inceleme gezileri kapsamında ise Baín Tsokta bölgesindeki Bilge Tonyukuk yazıtları, Höşöö Tsaídam bölgesindeki Köl Tigin ve Bilge Kağan yazıtları ile müzeler ziyaret edildi.

gökder123

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü