Engelsizsiniz!


Bugün tüm dünyada 3 Aralık Özürlüler Günü olarak kutlanıyor. Toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için her yerde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Dünya Sağlık Örgütüne göre dünyada 500 milyon engelli yaşıyor. Türkiye'de ise nüfusun yüzde 12.29'u yani 8.5 milyon kişi engelli. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle Valiliğimiz ile ortaklaşa düzenlenen 'ENGELSİZSİNİZ' programı Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programa İlimiz Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, il protokolü, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda engelli vatandaşımız katıldı.

engelsizsiniz0001

Engellilerin  herkes gibi 365 günü yaşadığı gerçeğinin görmezden gelinerek sadece bir gün için gazete, televizyon ve kamuoyunda gündeme getirilmemesi vurgusunun yapıldığı programda engellilerin sorunları, sorunların çözümü noktasında paydaşlara düşen görevler gibi engellilerimize ait sorunların konuşulduğu, çeşitli projelerin tanıtıldığı, kısa film gösterilerinin yapıldığı sunumlar gerçekleştirildi.

engelsizsiniz0002

Programda engellilerin sorunlarının tartışıldığı ve çözüm önerilerin masaya yatırıldığı bir de panel düzenlendi. Bastonunu kendine göz yapıp hayatı dolu dolu yaşayanları, ışığı göremeyen ama gönülleriyle çevresini aydınlatanların, sessiz dünyanın işaretleriyle tanışıp ihtiyaçlarını karşılamak için her cisme bir ad vermeyi başaranların, vücudunun bir kısmı çalışmasa da mevcut organlarını en iyi şekilde kullananların odak noktasını oluşturduğu panelin konuşmacıları Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şube Başkanı Abdullah Ayyıldız, Türkiye Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar, Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyelerinde Yrd. Doç. Dr. Mukaddes Örs, İlahiyat Fakültemiz Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Güneş, Amasya Baro Başkanı Ahmet Melik Derindere ve Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Vekili Ali Bahçıvan'ın ortak görüşü ''Engelsiz bir dünya temennisi ve engelleri hep birlikte aşalım'' mesajıydı.

engelsizsiniz0003

Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi tarafından gerçekleştirilen üniversitemiz ürünlerinin de yapıldığı terzihanede dikilen kıyafetler engelli vatandaşlarımızca sergilendi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü