Eğitim Aşkı EngelSİZ


Üniversitemiz sadece eğitim-öğretim yuvası olarak kalmayıp birçok sosyal sorumluluk projesine de imza atıyor. Amasya Üniversitesi, yükseköğretime gidememiş fakat bu istek içinde uhde olarak kalmış engelli vatandaşlarımıza yönelik bir adım attı.

Sevgican Anadolu Özürlüler Derneği ve üniversitemizin organize ettiği etkinlikte engelli vatandaşlarımız Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda ağırlandı. Teknoloji Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Metin Yavuz, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Feda Öner'in karşıladığı gençler üniversitemiz dersliklerini, laboratuvarlarını ziyaret edip bir gün de olsa üniversiteli olmanın heyecanını yaşadılar. Sadece üniversiteli olmakla kalmayıp meslek yüksekokullarının mezuniyet törenine de katılıp temsili de olsa cübbe giyip kep attılar.

''Engel Yarasının En Önemli Devası Eğitim''

Programın amacını şu sözlerle anlatan Sevgican Anadolu Özürlüler Derneği Başkanı İsmail Yılmaz; ''Engel yarasının en önemli devası eğitim. Engelli arkadaşlarımızın eksik olan uzuvlarını tamamlayan şey yine eğitim. Amasya Üniversitesinde 'engelsiz üniversite' olma noktasında önemli adımlar atılıyor. Engelli arkadaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda engelli dostu üniversitemizin de himayesinde bir program hazırladık. Amacımız arkadaşlarımızın öteden beri gıpta ile baktıkları, merak ettikleri, içine giremedikleri üniversite hayatını kısmen yaşamalarını, üniversiteli gençlerle kaynaşmalarını sağlamaktı. Engelli bireyler üniversiteyle kaynaşırken; üniversiteli arkadaşlarımız da toplumda engellilerin de olduğu bilincini edineceklerdir. Onlara da imkân verildiğinde imkânsızı başaracaklarını göreceklerdir.'' dedi.

Engelli vatandaşları ders verdiği sınıfta ağırlayan ve derse katılımlarını sağlayan Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç Dr. Feda Öner ise ''Üniversite çağına gelmiş genç arkadaşlarımız bu vesileyle hayata sarılıp üniversite sınavına girip belki kendilerini bu kapılarda bu üniversite sıralarında bulabilecekler. Eğer bir kişiye bile bunu aşılayabilirsek ne mutlu bize.'' dedi.

Engel Vücutta Değil Zihindedir

Üniversitemizde bir günlük üniversiteli olmanın sevincini yaşayan Evren Kılıç ise ''Biz engellilerin üniversite okuması zor gibi görünüyordu. Fiziki yapılar iyileştikçe aileler ve toplumun algısı değiştikçe biz de artık daha rahat sokağa çıkıyoruz. Eskiden insanlar bize yaratık gibi bakarken Amasya Üniversitesi gibi kamu-kurum ve kuruluşlarının çalışmalarıyla bu görüş değişti. Engel vücutta değil zihindedir. Düşüncelerimizdeki engeli kaldırırsak hi çbir engel kalmaz.'' ifadelerini kullandı.

Meslek Yüksekokulları Mezuniyet törenindeki konuşmasının bir bölümünü özel konuklarımıza ayıran Rektörümüz Orbay ise; ''Hayatın bazı şartları sebebiyle yükseköğretimini tamamlayamayan arkadaşlarımız bugün aramızda. Aramızda olan kardeşlerimizin yaşama sarılma azimleri ve gayretlerinden dolayı kendilerini tebrik ediyor; aramıza hoş geldiniz diyorum.'' dedi.

Törende Prof. Dr. Orbay tarafından temsili olarak üniversiteli olup cübbe giyip kep takan konuklarımıza çeşitli hediyeler verildi.

engel-siz

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü