Dolu Dolu 50. Kütüphaneler Haftası


50. Kütüphaneler Haftası kutlama etkinlikleri üniversitemizde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerimizin eğitim gördükleri alanlardaki ana kaynakçalara erişebilmelerini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

KÜTÜPHANE-REKTÖR

Çağdaş Toplum Okuyan Nesillerin Omuzlarında Yükselecektir

Kütüphaneler Haftasının, öğrencilerde okuma alışkanlığını geliştirmek, okuyucuların kütüphanelerden yararlanma konusunda farkındalıklarını arttırmak gibi amaçlarla kutlandığını belirten Rektörümüz Orbay yayınladığı mesajında ''Okuma alışkanlığı küçük yaşlarda ve büyük oranda ailede kazanılıyor. Evde kitap, gazete veya dergi okunduğunu gören çocuğun okumaya ilgisi başlıyor. Okulda öğretmenin öğrencilerini kitaba, kütüphaneye yönlendirebilmesi de okuma alışkanlığının kazanılmasında önemli bir aşamadır. Okuma alışkanlığı kazanmış bireylerde; yaratıcı zekaya sahip olma, sorumlu, başarılı, neden-sonuç ilişkisi içerisinde çevreleriyle empati kurabilme yetilerinin daha çok geliştiği gözlenebilmektedir. Çağdaş toplumun okuyan nesillerin omuzlarında yükseleceğini düşündüğümüzden; öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerimizin eğitim gördükleri alanlardaki ana kaynakçalara erişebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Merkezi Kütüphanemizi akademik dönem içerisinde öğrencilerimize günde 13 saat hizmet verir duruma getirdik. Öğrencilerimiz kampüs içi erişimle 12.000 Türkçe ve 135.000 İngilizce kitaba elektronik ortamda ulaşabiliyorlar. Merkez kütüphanesinde yaklaşık 12.000  kitap öğrencilerimize ödünç olarak verilebiliyor. Aktüel konulu olanların yanı sıra 350 akademik dergiye de aboneyiz. Tüm Türkiye'nin Kütüphaneler Haftasını kutluyorum." dedi.

kütüphane-son

Kütüphaneler Haftası etkinliklerimizin ilki geçtiğimiz günlerde 13 bin kitapla hizmete başlayan Merkez Kütüphanemizdeki kitap sergisi oldu. Rektörümüzün de da ziyaret ettiği kitap sergisine öğrencilerimiz de yoğun ilgi gösterdi.

'Kitap Okuma Etkinliği'nde öğrencilerimize akademik ve idari personel de eşlik etti.

kütüphane-kitap

Kütüphaneyi en çok ziyaret eden akademik ve idari personel ve öğrencimizin ismi de bu hafta etkinlikleri içerisinde açıklandı.

kütüphane-en çok

Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerimizden Hamide Kaya Merkez Kütüphanesiden en çok kitap alan öğrenci olurken, akademik personelden Özgür Atakan, idari personelden ise Serap Balcı kütüphaneden en sık faydalanan personellerimiz oldu.

Oryantasyon Toplantıları Kütüphaneler Haftası Boyunca Sürdü

Kütüphanenin önemi, kütüphaneciliğin sorunlarının paylaşıldığı Kütüphaneler Haftası etkinliklerimizden bir diğeri ise oryantasyon toplantıları. Toplantılarda amaç öğrencilerin ilgisini kütüphaneye çekmek ve kütüphaneyi daha etkin kullanmalarını sağlamak.

kütüp-kızlar

Kütüphane Kaynakları Her Zaman Kullanıcının Hizmetinde

Amasya Üniversitesinde, Merkez Kütüphane başta olmak üzere Fen Edebiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Teknoloji Fakültesi ve Sosyal Bilimler MYO''daki şube kütüphaneleriyle öğrenci ve personeline hizmet veriyor.

Yaklaşık 13 bin kitabın olduğu Merkez Kütüphanemiz 400 süreli yayına abone ve yine 400 bilimsel dergiyi takip ediyor.

Kullanıcıların üniversitemizin web sayfasını kullanarak kütüphaneden kaynak isteme hakkı da bulunuyor. Türkiye'deki birçok üniversitenin kullandığı YORDAM programını kullanan kütüphanelerimizde veri tabanlarına abonelik çalışmaları geliştirilerek sürdürülüyor.

Her 4 öğrenciden birinin üye olduğu Türkiye'deki bütün kütüphanelerle eşdeğer şekilde çalışan Merkez Kütüphanemizde 2014-2015 akademik yılı itibariyle oryantasyon çalışmaları Kütüphaneler Haftası itibariyle başladı.  

Öğrencinin ilgisini kütüphaneye çekmek için çalışma saatlerini uzatıldığı Merkez Kütüphane 08.00-21.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Çalışma salonları ise hafta sonu da açık.

Kütüphanelerimizde abone olduğumuz iki tane veri tabanı (ebrary, hiperkitap) var. Öğrenciler ve personelimizin online olarak okuyabilecekleri 12 bin Türkçe kitap veri tabanımızda mevcut.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü