Doğayla Çocukları Buluşturan Projemiz Tamamlandı


TÜBİTAK Bilim ve Toplum 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları programları çerçevesinde gerçekleştirilen "Yeşilırmak Çocukları Doğada Bilimle Buluşuyor 2015" adlı proje tamamlandı.  Çeşitli üniversitelerden ve kurumlardan yapılan 343 proje başvurusu arasında ilk 39'a girerek TÜBİTAK tarafından üçüncü kez desteklenen Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. D. Duygu Kılıç'ın yürütücülüğündeki projenin kapanış töreni yapıldı. Törene Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, Şube Müdürü Cengiz Şenol, üniversitemiz öğretim üyeleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

doğa1

TÜBİTAK 4004 kodlu destekleme programlarının, özel kurum ve kuruluşlarda doğa ve bilim kamplarına benzer kampların yapılmasına öncülük ettiğini söyleyen proje yürütücüsü Doç. Dr. D. Duygu Kılıç; ''4004 kodlu bilim ve toplum projeleri, bilginin topluma anlaşılır bir biçimde aktarılmasını, bunu yaparken de bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek,  etkileşimli uygulamalarla desteklenmesini amaçlar. Bu projelerde, klasik eğitim metotlarının kullanılarak, katılımcılara olabildiğince fazla bilgi aktarılması değil, katılımcıların basit bilimsel olguları fark etmeleri sağlanarak, merak duygularının, araştırma ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi önem arz etmektedir'' dedi.

doğa3

Öğrencilerin yaparak ve yaşayarak yaptıkları eğitim faaliyetlerinin her zaman kalıcı olduğunu belirten Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, bilim kampların öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerini geliştireceğini söyledi.

doğa4

Yeşilırmak Çocukları Doğada Bilimle Buluşuyor 2015 projesine katılan Süleyman Efe Cansaran ise ''Bu kampı çok sevdim, olağanüstü bilgiler öğrendik. Her gün farklı bir etkinlik yaptık, doğa yürüyüşüne çıktık, değişik canlılar gördük, uzayı, gezegenleri inceledik. Pek çok deney yaptık,  birçok bilim adamı ile bir arada bulunduk. Kamp bizim için çok faydalı geçti. Hem eğlendik hem öğrendik. Tüm öğretmenlerime teşekkür ederim'' cümleleriyle duygularını ifade etti.

doğa2

Amasya'da öğrenim gören toplam 30 öğrencinin hedef kitlesi olduğu 6-12 Haziran 2014 tarihleri arasından uygulanan projeyle bilim insanları ile bilim insanı olmaya aday öğrenciler bir araya getirilmiş ve öğrencilerin çevrelerindeki problemleri görebilmelerini ve çözüm için birer proje fikri üretmeleri amaçlandı. Alanlarında uzman öğretim üyeleri; hedef kitlesi öğrenciler için fizik, kimya, biyoloji, matematik ve sanat alanlarında disiplinler arası etkileşimler içeren 32 farklı etkinlik hazırladı. Projeye Amasya Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Gaziosman Paşa Üniversitesi, Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman ve Su işleri Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü, Amasya Doğa Sporları ve Araştırma Kulübü Derneği ve Sağlık Müdürlüğüden 30 eğitmen katıldı.

doğa6

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://dogabilim.net/ internet sitesinden ulaşılabilir.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü