Bu Toprakların Gözü, Kulağı, Sesi Olun


MEB Şubat-2016 öğretmen atamalarında yeni bir uygulamaya giderek yeni atanan öğretmenlerin staj dönemlerini yaşadıkları ya da istedikleri bir şehirde yapabilme olanağı sağladı. Bu kapsamda Amasya'yı stajyer öğretmenlik için tercih eden yaklaşık seksen öğretmen kurum dışı faaliyetleri kapsamında üniversitemizi ziyaret ederek, üniversitemize bağlı Merkezi Kütüphane, UZEM, laboratuvarlar gibi birimleri gezdiler. Stajyer öğretmenler program sonunda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere ile de bir araya geldiler.

HABER2

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi mezunlarından Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni olarak Kilis'e atanan Hülya Çeşitcioğlu; ''Aday öğretmenlik dönemimi Amasya'da geçiriyorum. Atandığım ilde Amasya ve Amasya Üniversitesinin tanıtımını en iyi şekilde yapmaya çalışacağım. Amasya Üniversitesi teknoloji ve çağın gerektirdiği gelişmelere ayak uydurarak her geçen gün gelişiyor. Öğrenciyken kütüphanedeki kitaplardan fazlasıyla istifade ettik, talep ettiğimiz kitaplar ise kütüphaneye kazandırılıyor. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğrencilerine pratik yapabilecekleri terapi odaları kuruldu. Bunun gibi birçok gelişme yaşanıyor. Bizler de birer donanımlı öğretmen olarak edinimlerimizi öğrencilerimize aktaracağız.'' sözleriyle duygularını ifade etti.

Okul Öncesi Öğretmeni olarak Siirt'e atanan Ahmet Bilgehan Bayrak ise ''Üniversitenin birçok birimini ziyaret ettik; yeni yeni fikirler edindik. Merkez Kütüphaneyi de ziyaret ettik; gittiğimiz okullarda belki kütüphane olmayacak; orada bizler bir kütüphane kurulmasına önayak olabiliriz. Siirt'ten UZEM'de yüksek lisans yapabilirim ya da eğitimini çeşitli sebeplerle sürdüremeyenlere UZEM'i tavsiye edebilirim. Ziyaretimiz farkındalıklarımızın artması bağlamında verimli oldu. Gittiğimiz yerlerde Amasya Üniversitesinin tanıtımını en iyi şekilde yapacağız.'' dedi.

Geziler boyunca öğretmen adaylarına eşlik eden Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Bacanak; ''Öğrencilerimizin iyi haberlerini alınca seviniyoruz; yetiştirecekleri çocuklar bu ülkenin çocukları, onlar bu ülkenin geleceğini yetiştirecekler, işlerini bu sorumlulukla yapmalarını temenni ediyorum.'' sözlerini kaydetti.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere ise öğretmen adaylarına 3S kuralı olarak tanımladığı sevgi, saygı, sabır üçlemesini öğretmenlikleri boyunca uygulamalarını söyledi. Gökdere, ''Her çocuğu kendi çocuğunuzmuş gibi sevin sayın saygı gösterin ve Türkiye'nin her noktasında kimsesizlerin kimsesi olun.'' dedi.

Toplumları kalkındırmada en büyük öncelliğin eğitim olduğunu söyleyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr Metin Orbay; ''Milli manevi hassasiyetlerimizden taviz vermeyip bu toprakların gözü, kulağı, sesi olun. Mesleğinizi en iyi şekilde yapma gayreti içinde olun. Görev yapacağınız illerde kimseye dinsel, ırksal, mezhepsel ayrım yapmadan eşit mesafede durun.  Çocukları kendi çocuğunuzmuş gibi sahiplenin. Bundan sonraki azim ve kararınız meslek hayatınızın anahtarı olacaktır. Hayat boyu öğrenmeye inanırsanız hem aile hem de meslek hayatında başarıyı yakalayacaksınız. Bizlerin ve ailelerinizin sizden tek bir beklentisi var: Bu vatana canı gönülden hizmet etmek. Amasya Üniversitesi ailesi olarak bizlerde her zaman sizlerin yanınızdayız. Hepinizi tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.'' cümlelerini kaydetti.

HABER3

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü