Bölge Üniversitelerinden Üniversitemize Ziyaret


Üniversitemiz rektörlüğüne yeniden atanan Prof. Dr. Metin Orbay'a 'hayırlı olsun' ziyaretleri sürüyor. Bölge üniversitelerimizden Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Hitit Üniversitesi Rektör Vekili ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bıyık, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kasap; Orbay'ı makamında ziyaret ettiler.  Orbay'ın yeniden atanmasından duydukları memnuniyeti dile getiren konuk rektörler bölge üniversitelerinin iş birliğini amaçlayan OKÜP'ün (Orta Karadeniz Üniversiteleri Platformu) daha aktif çalışacağını belirttiler.

oka1

Bölge Üniversiteleri İş Birliğini Artırmalı

Mevkidaşlarının ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getiren Rektör Orbay; OKÜP'ün önemine değindiği konuşmasında üniversiteler arasındaki iş birliğinin artırılarak kütüphaneler, sosyal alanlar, merkezi araştırma laboratuarları gibi alanların ortak kullanımının önemine ve gerekliliğine vurgu yaptı. Orbay; ''Özellikle yeni kurulan üniversitelerin ilgili kalemlerdeki bütçelerinin sınırlı olması işbirliği yapmamızı gerektirmektedir. Bölgemizdeki üniversitelerin bir araya gelerek ve problemleri ortaya koyarak çözüm yolları araştırmaları, akademik iş birliklerinin geliştirilmesi, kaynakların doğru ve verimli kullanılması açısından çok faydalı olmaktadır. OKÜP yaşanan sıkıntıların aşılması açısından büyük önem taşıyor. Kaliteli bir eğitim öğretim sunmak üniversitelerin ilk asli görevleridir. Biz bunu önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora programlarında ya da sertifika programlarımızda yapıyoruz. Bölgemizdeki üniversitelerle işbirliğini önemsiyoruz. Bölge üniversiteleri olarak iş birliğimizin daha da iyi noktalara ulaşmasını arzuluyoruz'' dedi.

oka2

Ziyaretin akabinde üniversitemiz ev sahipliğinde yapılan OKA Kalkınma Kurulu toplantısına geçildi. Kalkınma Kurulu başkanlığını iki yıldır sürdüren Orbay yapılan seçimle bu görevi Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin'e devretti. Vali İ. Halil Çomaktekin tarafından Rektör Orbay'a OKA Kalkınma Kurulu Başkanı olarak yapmış olduğu başarılı çalışmalardan dolayı bir teşekkür şilti verdi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü