Biyoloji Kulübünden Organik Kahvaltı


Üniversitemiz öğrenci kulüplerinden Biyoloji Kulübü; sağlıklı beslenmeye dikkat çekmek ve üniversite öğrencilerinin genelde ihmal ettiği kahvaltı yapma alışkanlığı edinmeye katkı sağlamak amacıyla organik kış kahvaltısı düzenledi. Kulüp üyelerinin pazar pazar dolaşıp edindikleri ve memleketlerinden getirdikleri doğal ürünlerle hazırladıkları kahvaltıda köy peyniri, kuşburnu marmelatı, organik tereyağı, ceviz, üzüm pekmezi, köy yumurtası gibi çeşitli ürünlerin yanında içecek olarak çay ve organik süt seçeneği de sunuldu. Kulüp üyeleri ve farklı bölümlerden birçok öğrencinin katıldığı kahvaltı programında hocaları da öğrencileri yalnız bırakmadı.

organik111

Biyoloji sadece  üniversitelerde okunan bir bölüm değil, dünyada hatta tüm evrende varlığını kabul ettirmiş bir bilim dalıdır; gıdadan endüstriye, uzaydan sağlık alanına kadar uzanan bu  bilime ilgi göstermek ve bir parçası olmak zorundayız, sözleriyle Biyoloji Kulübünün kurulma amacını da özetleyen  Kulüp Başkanı Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Enes Oğuzhan Bilici, ''Organik kış kahvaltısı programı ile amacımız insan sağlığı açısından önem taşıyan sağlıklı beslenmeye dikkat çekmekti. Öğrenci arkadaşlarımız takdir edersiniz ki öğrencilik döneminde yeteri kadar beslenemiyor. Anti-oksidanlar, serbest radikaller ve gıdaların içlerinde hangisi yararlı hangisi zararlı maalesef haberdar değiliz. Kahvaltı organizasyonu gibi etkinliklerle öğrenci arkadaşlarımızdan başlayarak tüm üniversitemizde sağlıklı yaşam ve beslenme konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz; ayrıca kulübümüzü tüm üniversitemize kabullendirebilmek ve daha sonra ise biyolojik manada bulunduğumuz tüm çevreleri bilinçlendirmek temel misyonumuz. Biyoloji Kulübü başkanı olarak ekibime, arkadaşlarıma, hocalarıma ve bize bu imkanları sağlayan üniversitemize ve Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'a kulübüm adına gönülden teşekkür ediyorum'' dedi. 

organikhoca

Organik kış kahvaltısı programının gelenekselleşmesi gerektiğini söyleyen ve kahvaltı programında öğrencilere eşlik eden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Dursun; bu tarz programların öğrencilerin kaynaşmasına katkı sağladığını ve daha çok hazır gıdalarla beslenen gençlerin düzenli beslenme alışkanlığı edinmesi bakımından kahvaltı programını önemli bulduğunu ve sağlıklı beslenmenin ise bir yaşamın biçimine dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti.

Biyoloji Kulübü yeni kurulan bir kulüp olmasına rağmen etkinlik takvimini şimdiden oluşturdu. Öğretim yılının diğer yarısında su altı faunasını yakından incelemek amaçlı İstanbul Turquazoo gezisi, Eskişehir Zooloji Müzesi gezisi, Yalova Hayrettin Karaca Botanik Bahçesi gezisi ve üniversitemizde Lösev Kanserle Mücadele Konferansı vermek kulübün yapmayı planladığı diğer faaliyetler arasında yer alıyor.

organik-333

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü