Biyoloji Kulübünden Kuş Gözlemciliği


Üniversitemiz Biyoloji Kulübü Yedikuğular kuş cennetinde kuş varlığını inceleme ve kuş yemleme çalışması yaptı Orman ve Su İşleri 11. Bölge Amasya Müdürlüğü ve Amasya Doğa Sporları Araştırma Kulübü (ADSAK) ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikten öğrenciler büyük keyif aldı.

Yılın farklı mevsimlerinde 85'in üzerinde kuş türüne sahiplik eden Yedikuğular kuş cennetinde aralarında karabatak (Phalacrocoraxcarbo), gri balıkçıl (Ardea cinerea) angıt (Tadornaferruginea), yeşilbaş ördek (Anasplatyrhynchos) bulunan 30 türü gözlemleyebilen ekip; göçmen kuşları doğal yaşam alanında gözlemleyip kuş türlerine göre özel olarak hazırlanan yemleri de doğaya bıraktılar.

Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Biyoloji Kulübü Akademik Danışmanı Doç. Dr. D. Duygu Kılıç, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Amasya Şube Müdürü Kemal Kartal ve Baş Mühendis Habibe Yolcu, Türkiye'nin biyolojik çeşitliliği, Yedikır ve Yedikuğular kuş cennetinin önemi ile ilgili öğrencilere bilgi verdiler. Amasya Doğa Sporları Araştırma Kulübü Başkanı Aydın Babacan ve kulüp üyeleri ise kuş fotoğrafçılığı hakkında öğrencileri bilgilendirdiler.

Öğrencilerin arazide yaptıkları araştırmaların öğrenmeye etkisinin daha kalıcı olduğunu belirten Kulüp Danışmanı Kılıç, biyologların saha çalışmalarına ağırlık vermeleri gerektiğini, bilinçli ve eğitimli biyologların kurumlarda görev almasının doğanın korunması, etkili kullanılması ve sürdürülebilir çevre bilincinin gelişmesine çok büyük katkısı olacağını kaydetti.  Kulüp Başkanı öğrencimiz Enes Oğuzhan Bilici ise biyolojinin hayatla ne kadar iç içe olduğunu bir kere daha tanık olduklarını, eğlenirken öğreten etkinliklerin öğrenciler açısından daha cazip ve etkili olduğunu söyleyerek tüm kulüplere 'eğlenirken öğrenin' mesajı verdi.

kuşlarrr

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü