Bir CV'niz Olsun!


Üniversitemiz ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Tarafından Ortaklaşa,"İş ve Yaşamda Başarı Şifreleri"konulu bir konferans düzenlendi. Global Education Genel MüdürüProf. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı konferansa Amasya Valisi İ. Halil Çomaktekin'in yanı sıra Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Emniyet Müdürü Cemil Bayazıt, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Osman Yılmaz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, "Değerli konuklar, 'İş ve Yaşamda Başarı Şifreleri' konulu konferansımıza, birçok ulusal şirketin bilim, teknoloji ve insan kaynakları ve eğitim danışmanlığını yapan Global Education Genel Müdürü Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu'nu konuk ediyoruz. Kendileri yoğun çalışmaları arasında, davetimizi kırmayarak aramıza katıldılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Vereceği bilgilerin çalışma yaşamına hazırlanan öğrencilerimize katkılar sunacaktır." dedi.

Okul hayatınız bir gün bitecek iş hayatına hazır mısınız?

Global Education Genel Müdürü Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu "İş ve Yaşamda Başarı Şifreleri"konulukonferansta özetle şunları söyledi: "Okul hayatınız bir gün bitecek iş hayatına hazır mısınız? 'Biz zaten üniversitede okuyoruz, diplomamız da olacak, çalışma yaşamına hazır değil miyiz?' diyebilirsiniz. Doğru! Üniversite eğitiminin bir amacı da bu zaten; sadece üniversitede verilen derslerle yetinmek sizin okul sonrası iyi bir işe yerleşmenize veya iş kurmanıza yeterli olmayacaktır. Neden mi?Üniversitede seçtiğiniz mesleki alanınızla ilgili aldığınız derslerdeki bilgi genelde temel niteliktedir. Birçok derste teori ve ispatlarla sizin düşünme kapasiteniz artırılmaktadır. Diğer taraftan mesleki bilgi edinmeniz amaçlanmaktadır. Edindiğiniz mesleki bilgi de hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu bilginin çoğuna çalışma yaşamında doğrudan uygulama fırsatı bulamayacaksınız. Şüphesiz, derslerde gördükleriniz,  iş hayatında yapacağınız uygulamalar ve yeni konuları öğrenmede size avantajlar ve kolaylıklar sağlayacaktır. Çalışma yaşamına; "Hele bir diplomayı alalım da sonra düşünürüz" diye hazırlanmanız, önemli fırsatları kaçırmanıza sebep olacaktır. Çalışma hayatı sadece bilginin değerlendirilmesi sonucu alınan diplomaya değil beceriye ve davranışlara daha çok prim vermektedir. Çalışma hayatınız için gerekli bilgi, "pratik" ve "işin zamanında yerine getirilmesi için gerekli" bilgidir.

Üniversite derslerde verilenler "teorik" ve "konunun ayrıntılarını içeren" bilgidir. Bu nedenle üniversite mezunu öğrenci bu iki gerçek arasında genelde bir şok yaşamakta ve "Niye bize bu kadar dersleri okuttular?" ya da " Sanayi de hiç de önemli çalışmalar yapılmıyor" gibi yansımalarla aldığı eğitimi sorgulayacaktır. Mezun oldum ama 5 yıllık tecrübem yok! Çalışma hayatında başarılı olabilmek için gerekli işgücü eğitimleri bütün dünyada yeni bir boyut kazanmıştır. Amerika'dan Almanya'ya her ülkede artık üniversite diplomasının yanı sıra işgücü geliştirme eğitimleri öne çıkmıştır. Kendinizi geliştirmeniz için ders bilgisi dışında iş yaşamında başarılı olabilecek bilgi ile donanmamız size büyük avantajlar sağlayacaktır. Bilgi çağı rekabetinde güçlü araçlar:yaratıcılık ve yenilikçilik. Rekabetçi olmamız için ne yapmamız gerekiyor? Yaptıklarımızı yapmağa devam etmekle bu işi kurtaramayacağımız açık seçik belli.

kaykayoğluuu

Üniversite öğrencileri için kariyer planlama yükseköğrenim hayatının ilkgünü başlaması gerekmektedir. 

Birinci sınıfta kariyer planlama ile ilgili neler yapmalısınız: Kariyer alanınızla ilgili Üniversite ve veya çevrede part time bir iş bulmayı hedefleyin. Eğer hala kariyer alanınızla ilgili endişleriniz var profesyonel bir destek alın. Kariyer alanınızla ilgili bir kulüp etkinliğine giriniz. Gönüllü bir iş bulmaya gayret ediniz. Kariyer alanınızla ilgili ödevleri, projeleri, konuşmaları ve sınavları bulunuz. Yavaş yavaş uzmanlığınız geliştirin. Yaz ayları için staj ve çalışma imkanı araştırın. Şimdiden CV'nizi yazmaya başlayın… Fuarlara katılın ve endüstriyi tanıyın. İşveren neler istiyor öğrenin. Yabancı dilinizi düşünün.

İkinci sınıfta kariyer planlama ile ilgili neler yapmalısınız: Kariyer alanınızla ve kişisel gelişiminizle ilgili bir part time iş bulmak için gayret edin. Kariyer yolunuzla ilgili profesyonel destek alın. Danışmanınızı ziyaret ederek, yandal imkanlarını çek edin. Kulüp üyeliği önemli çünkü şirketler sizin sosyal becerilerinizi ve takımdaşlık becerilerinizi merak ediyorlar. Gönüllü bir iş ile uğraşmanız size avantaj sağlayacaktır. Kariyer alanınızla ilgili ödevleri, projeleri, konuşmaları ve sınavları bulunuz.  Yavaş yavaş uzmanlığınız geliştirin. Olaylara farklı bakmayı öğrenin. Yurt dışına kısa dönemli gitmeyi araştırın (Erasmus Programları ideal olabilir). CV'nizi geliştirin her sömestir yenileyin son dakikaya bırakmayın,  unuttuklarınız olacaktır. Fuarlara gidin endüstrileri ve sektörleri tanıyın, kişilerle tanışın, fırsatlara bakınız. Şirketlerin aradıklarını iyi öğrenin. Lisansüstü eğitim düşünüyorsanız şimdiden okulları incelemeye başlayın profesyonel destek alın. Yabancı dilinizi düşünün.

Üçüncü sınıfta kariyer planlama ile ilgili neler yapmalısınız:  Yandal seçme şansını danışmanınızla konuşunuz. Part time iş imkanını daha da zorlayın, şirketler deneyim ararlar. Bu deneyimi şimdiden kazanabilirsiniz. Mutlaka ciddi bir staj yapın. Staj başarınız sizi "okul dünyasından" "iş dünyasına" geçişte yardımı olacaktır. Yaz ayında staj ve iş imkanı yaratmak önemli. Becerilerinizi geliştirin. Kulüp üyeliği önemli hala değilseniz üye olun. Hatta ulusal düzeyde bir kuruma üye olun. Tavsiyeleriniz alabileceğiniz insanlarla tanışın. Meslek örgütlerinin öğrenci üyeliklerine talip olun ve üye olun. Gönüllü organizasyonlarda çalışmayı devam edin. Kariyer alanıızla ilgili ödevleri, projeleri, konuşmaları ve sınavları bulun. Yavaş yavaş uzmanlığınız geliştirin. Olaylara farklı bakmayı öğrenin. Fuarlara katılın, endüstrilerle tanışın, iş pazarına hazırlanın. Kariyer ile ilintili toplantılara katılın. Yüksek lisans eğitimi düşünüyorsanız harekete geçin. Cv'nizi yenileyin ve  etkinleştirin. Yurtdışına gidecekseniz şimdiden hazırlanın geç kalıyorsunuz. Yabancı dilinizi düşünmeye devam edin.

Dördüncü sınıfta kariyer planlama ile ilgili neler yapmalısınız: Part time işte çalışma daha  önemli hale gelmiş durumda. İşveren iyi bir iş geçmişi sizden beklemektedir. Staj yapmak çok önemli. Yapmadıysanız hemen gerçekleştirin. İki-üç kulüpte değişik pozisyonlarda çalışın; başkan, sekreter... Profesyonel meslek örgütlerine üye olmak önemli. Gönüllük önemli.. Mentörünüz ve koçunuz olsun. Network önemli. Mezunlara erişim önemli. Ödevler, projeler önemli. Kampüs gazetesine veya başka dergilere yazı yazmak önemli. Öğretim üyelerinden tavsiye mektubu almaya başlayın, sizi hala hatırlarlarken herşeyi toplayın. Bir danışman eşliğinde CV'nizi etkin hale getirin. Yüksek lisans için çaba  sarfetmeye devam edin.. Yabancı dilinizi düşünmek için son şans...

kayyyy

İlk işinizde başarılı olmanın altın kuralları ile ilgili olarak önünüze 4 hedefi ve 12 adımı önerebilirim.

Bireysel beklentileriniz 1. hedefinizi oluşturur

1. adım doğru davranışlara sahip olmaktır; Üniversiteden mezun oldunuz ve çok gururlusunuz ama şimdi yeni bir ortamdasınız. Patronunuz için ne kadar bildiğiniz değil ne kadar öğrenmek istediğiniz ve istekli olmanız önemli. Değişmeye hazır olun, unutmayın üniversitelere her zaman değişime direnç göstermişlerdir. Şirketinize saygı gösteriniz. Kendinize güvenin ve açık fikirli olun. Uzun dönemli düşünün. Çok çalışmaya hazır olun. Üniversitede şikayet etmek çok sık karşılaştığımız bir husustur, ancak iş yerinde pek normal değildir.

2. adım beklentilerinizi uyumlandırın; "İşimi iyi yapıyorum... İş çok sıkıcı…İşe girerken bunları söylememişlerdi… Bana kimse ne yapacağımı söylemiyor… Eğer patronum benimle ilgilense ne yapacağımı söylerdi. Yöneticiler sürekli fikir değiştiriyor…İş arkadaşlarım benim fikirlerimle ilgilenmiyorlar" gibi tekerlemeler size zarar verecektir.

3. adım kritik becerilere sahip olun; Maaş alman demek senin şirketçe kabul edildiğin anlama gelmez, kendini ispatla… Sistemin parçası olmadan bir şeyleri değiştiremezsin. Çok hızlı vay be dedirttirecek stratejileri tercih etmeyin, biraz olgun ve sabırlı olun. Bilmediniğinizi söylemek bazen bildiğinizi söylemekten çok daha iyidir. İş ortamına uyum sağlamak çok önemlidir. Süreklilik ve adım adım gitmek önemlidir.

İnsan ilişkileri 2. hedefinizi oluşturur. İntibaanla ile ilgili hedefleriniz oluşturun; Adım 4 İyi bir intiba bırakmak gerekli. Öğrenci gibi davranmayın. Potansiyeliniz olduğunu kibarca ve akıl dolu hissettirin. Şikayetçi bir profil çizmeyin. Giyecekleriniz çok önemli.

Adım 5 etkili ilişkiler kur; İş yeri sadece çalışma, proje yapma yeri değildir. İş ilişkisi nedir öğrenin.. Takım içinde çalışmayı öğrenin Network, network, network.. Kimi bildiğin… neyi bildiğin kadar önemlidir… Mentorluk ve koçluk hizmetlerine açık olun..

Adım 6 iyi bir takipçi ol; Yöneticiniz veya patronunuz sizin için çok önemlidir. Yöneticinizle hep beraber olamazsınız. Onun iş yapış tarzını iyi okuyun. Etrafınızı iyi dinleyin ve gözleyin.

Şirket ile ilgili beklentileriniz 3. hedeflerinizi oluştur. Adım 7 şirketinizin kültürünü öğrenin. Şirketlerin kültürü önemlidir. Şirketinizin misyon ve vizyonunu çok önceden öğrenin. Toplantı kültürü ve yönetimini gözleyerek öğrenin. İletişim değerlerini tespit edin. Şirketinizin sosyal değerlerini öğrenin.

Adım 8 Şirket sistemine uyum sağlayın. Şirketler içinde politikalar vardır..Bu çarka hemen girmeyin. Şirket gerçeklerini zamanla öğrenin. Sonuç almak önemlidir, çok soru sorun. Müzakere becerilerinizi geliştirin. Sosyal değerlerinizi şirket değerleri ile çakıştırın.

Adım 9 Yeni olma sanatını öğrenin; Yeni olmaya direnç göstermeyin. Masanın en kötüsü sizin olabilir. Büyük resmi görün. Sıranın size geleceğini bilin ve bekleyin, sabırlı olun…

İş ile ilgili beklentileriniz 4. hedeflerinizi oluştur. Adım 10, iş için akıllı davranın. Üniversitede öğrendiklerinizi nasıl kullanırsınız öğrenin. Profesyonel beceriler öğrenin   (zaman yönetimi, öncelik, önem, sunum teknikleri,fikirlerini satmak, kalite…)

Adım 11 işinizi iyi öğrenin. Eğitim almaya hazır olun. İşiniz ile ilgili dökümanlar okuyun

Adım 12 ihtiyacınız olan becerileri öğrenin. Kendi gelişinizin sorumluluğunu alın. Sürekli öğrenin. Hemen CV'nizi yazınız. Mayıs ayında tekrar bu salonda buluşabilirsek herbirinizin elinde CV'nizi görmek istiyorum. Hepinize başarılar diliyorum" dedi.

Dinleyiciler için verimli geçen konferansın sonunda konuşmacı Kaykayoğlu'na teşekkür eden ve kendisine çiçek veren Vali İ. Halil Çomaktekin şunları kaydetti: "Böyle değerli bir hocamızın Amasya Üniversitemizdeki öğrencilerimize verdiği bu konferans, öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini olumlu etkileyecektir. Sayın Kaykayoğlu teorikte sahip olduğu bilgileri pratiğe de çevirerek başarıyı elde etmesiyle hepimize iyi bir örnek teşkil etmektedir. Ben bu güzel konferans ve öğrencilerimize yaptığı katkıdan dolayı Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu'na ve Üniversitemize teşekkür ediyorum."

Konferans sonunda Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu'na, Vali İ. Halil Çomaktekin tarafından çiçek, İş Kurumu İl Müdürü Osman Yılmaz tarafından plaket ve Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY tarafından da semaver takdim edildi.

vali1234

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü