Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldik


Üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'ın da katılımıyla ulusal haber ajansları ve yerel basın çalışanları ile üniversitemizin gelecekte izleyeceği yol haritası hakkında genel bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere, Genel Sekreter Hasan Özyurt, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz'ın yanı sıra üniversitemiz Basın Yayın ve Halkla İlişkiler birimi çalışanları katıldı. 14 Eylül'de başlayıp 24 Haziran 2016'da sona erecek yeni akademik yıla ilişkin akademik ve fiziki planların masaya yatırıldığı toplantıda Rektör Orbay basın mensuplarından gelen soruları da cevaplandırdı.

rektör4

Konuşmasına ülkemizde yaşanan terör eylemleri sonucu şehit düşen güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar dileyerek başlayan Orbay, terörün üstesinden ülke olarak 'bir ve beraber' olarak gelebileceğimizi kaydetti.

Amasya Üniversitesi rektörlüğüne tekrar atanan Prof. Dr. Orbay basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda Amasya Üniversitesinin fiziki, akademik, idari yapısını büyük ölçütlerde geliştirdiklerini, yeni süreçte ise nitelik ve kapasite gelişimine odaklanacaklarını söyledi. Orbay; "Çalışmalarımızı belli bir plan ekseninde sürdürüyoruz. Odağında üniversitemizin olduğu sempozyum, çalıştay gibi bilimsel çalışmaları ön plana çıkaracağız. Program bazında akreditasyonu başlattık. Disiplinlerarası çalışmalara odaklanacağız. Uluslararası düzeyde hareketlilik bazında iyi giden ivmeyi daha da hızlandıracağız. Yeni akademik yılda yedi program ve bölüm açtık; yeni programlar açmaya devam edeceğiz" dedi. 2015-2016 akademik yılında açılan yeni program ve bölümlere alınan öğrencilerle birlikte öğrenci sayımızın 15 bin 300'e ulaştığını söyleyen Orbay, Amasya Üniversitesinin öğrencisi ve personeliyle birlikte şehir için çok önemli kurumlardan biri olduğunu belitti.

rektör2

''Sağlık Kampüsü Oluşturmayı Hedefliyoruz''

Üniversitemizin 2015-2019 stratejik planında var olan göstergeleri hayata geçireceklerini ifade eden Rektör Orbay; bu süreçteki en büyük hedefin ise Amasya için sağlık kampüsü oluşturmak olduğunu söyledi. İçinde eğitim ve araştırma hastanesinin de olduğu, ebelik ve hemşirelik gibi istihdam sorunu olmayan programları geliştirerek Amasya'nın sağlık alanındaki problemlerini çözecek, çevre illere hasta sevkinin önüne geçecek akademik ve fiziki yapılanmalara odaklanacaklarını açıklayan Orbay; ''Amasyalı vatandaşlarımızla sağlık alanında uyumlu bir şekilde çalışarak tedavi hizmetlerini en iyi noktaya getirmeyi hedefliyoruz'' ifadelerini kullandı.

Üniversitemizin önlisans, lisans ve yabancı uyruklu öğrenci düzeyinde "Rekor Doluluk Oranına" ulaştığını belirten Orbay; ''Kayıt hakkı kazanan yaklaşık 5 bin öğrencilerimizin yüzde 81 gibi ciddi bir oranı ülkemizin dört bir tarafından gelmiştir. Üniversitemize il dışından katılım yüzdesinin her geçen akademik yıl içerisinde artıyor olması Amasya Üniversitesinin bölgeye, ülkeye hitap etme ve tercih edilirlik noktasında önemli mesafeler kaydettiğini göstermektedir. Amasya ve Amasya Üniversitesi tercihlerde önemli rol oynuyor zira; üniversitemize bu yıl yerleşen öğrencilerimizin bin 149'u ilk tercihlerine Amasya Üniversitesini yazarak üniversitemiz bölümlerinden herhangi birine yerleşmiştir'' dedi.

Yaklaşık bir saat süren toplantı sonunda basın mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkür eden Orbay ''Üniversitemizin ilde ve ülkede fark edilebilirliğini artırmak bakımından değerli katkılarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kamu yararına yapılan tüm faaliyetlerimizi objektif ölçütlerle ulusal ve yerel basına taşımanız noktasında önemli bir hizmet veriyorsunuz. Bu noktada bizlere destek veren siz değerli basın mensuplarından yeni akademik yılda da katkılarınızı bekliyoruz'' cümlelerini kaydetti.

rektör3

Kahvaltılı basın toplantısı İpekköy Yerleşkesi piknik alanında Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığımızın katkılarıyla gerçekleştirildi.

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü