BAP ile Amasya'nın Mimari Değerlerini Koruyoruz


Tasarım Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı,  Amasya'nın mimari değerlerini korumak ve yaşatmak için Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) gerçekleştirdi.

tasarım1

Proje kapsamında çevredeki tescilli yapılar gezilerek korunması acil olan yapılar tespit edilip kültür varlıklarına kazandırılması için bir çalışma başlatıldı. Amasya'nın kaybolmak üzere olan mimari değerlerini geri kazandıracak projenin yürütücülüğünü Prof. Dr. Telhat Özdoğan yaparken Yrd. Doç. Dr. Fazilet Koçyiğit, öğretim görevlileri Lale Yılmaz ve Pınar Çalışır araştırmacı olarak görev aldı. Tasarım MYO Müd. Yrd. Öğr Gör. Tayfur Çiğdem destekleriyle projeye katkı sağladı.

tasarım2

Proje kapsamında öncelikle Kaleköy ve Şeyhler Köyü'ndeki ahşap camilerin kültür varlıklarına kazandırılması için bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma için Mimar Sinan Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileriyle işbirliği yapılarak köyler ziyaret edildi. Camilerin rölövelerinin çıkarılması amacıyla ölçü alma işleri için öğrenciler ve öğretim elemanları bir hafta boyunca köylere giderek çalışma yaptı. Camilerin yeniden ayağa kaldırılması ve köy sakinlerinin kullanıma açılması için restorasyon projesinin ön ayağı olan rölöve projesi çizimleri başatıldı.

Proje kapsamında hazırlanacak olan rölöve projeleri Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna sunulacak ve böylece camilerin restorasyon çalışmaları için ilk adım atılmış olacak.

tasarım3

Yapılan çalışmalar köy sakinleri tarafından ilgi ve mutlulukla karşılanırken projeye Amasya İl Özel İdaresi de çeşitli katkılarıyla destek oldu.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü