ASKON Ziyareti


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Amasya Şubesini ziyaret etti.  Ziyarete; Amasya ASKON Dernek Başkanı Adnan Keskiner, yönetim kurulu üyeleri ile dernek üyesi bir grup iş adamı katıldı.

askon123

Rektörümüz Prof. Dr. Orbay ve beraberindeki akademik ve idari yöneticilerimizin derneklerini ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek dernekleri ve çalışmaları hakkında bilgi veren Amasya ASKON Dernek Başkanı Keskiner, ASKON olarak temel amaçlarının üye işletmelerin ve ülkemizin rekabet gücünü arttırmak, haksızlıkların giderilmesi mücadelesi vermek ve iktisadi hayatın ahlaki temelde şekillenmesine katkıda bulunmak olarak özetledi. Keskiner; '' Bu amaçlarımıza ulaşma yolunda son dönemlerde önemli gelişmelerin kaydedildiğini memnuniyetle gözlemlediğimiz Amasya Üniversitemizle işbirliğini önemsiyoruz ve üniversitemize gücümüz ölçüsünde her türlü yardımı yapmak istiyoruz. Şehrimizde yükseköğretim adına Amasya Üniversitesinin geldiği nokta bizlerinde üniversite ile ortaklaşa çalışma azmimizi artırıyor; çünkü hepimizin ortak amacı; daha güçlü, daha huzurlu, daha sağlıklı ve daha mutlu bir Türkiye. " dedi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ise ASKON yönetim kurulu üyelerine ve dernek üyesi işadamlarına yönelik olarak yaptığı konuşmada, Amasya Üniversitesinde son dönemlerdeki nitel ve nicel gelişmeleri ayrıntılı olarak anlattı. Hangi programları niçin açtıklarını, bazı programları açmama gerekçelerini Türkiye ve dünya üniversitelerindeki örneklerle anlatarak genel bilgiler verdi. İş dünyasından üniversite olarak beklentilerini gerekçeleriyle birlikte somut örneklerle anlattı.

Özelde şehrimizin, genel anlamda ise ülkemizin ekonomisine önemli girdiler sağlayan, her geçen gün yapmış oldukları yatırımlar ile bölge insanına istihdam alanı açan iş adamlarımız ise özellikle mesleki ve teknik eğitim konusunda son dönemlerde ülke genelinde nitelikli insan gücü bulmada yaşadıkları sıkıntıları somut örneklerle dile getirdiler. Staj, öğrenci bursları, laboratuarların desteklenmesi, ortak alanların kullanılması, mesleki tecrübelerin üniversite gençliğine artırılması konusunda ellerinden gelen gayretleri sarf edeceklerini dile getiren  iş adamları; son dönemlerde Amasya Üniversitesinin aktif program sayısındaki artış,  yüzde 72'lik öğrenci sayısındaki artışla 11 bine ulaşılmış olmasından, etkinliklerde şehir-halk bütünleşmesi sağlanmasından ve üniversite-sanayi işbirliği noktasında bariz canlanmanın yaşanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü