Askıda ‘Bin Ekmek’


Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri Topluma Hizmet Uygulamaları dersleri kapsamında bir ekmek büfesinin ihtiyaç sahipleri için düzenlediği askıda ekmek uygulamasına bin ekmek parası vererek destek oldular.

Türkiye'de yıllık 1,8 milyon ekmeğin çöpe atıldığını söyleyen Hüseyin Topaloğlu adlı öğrencimiz, "Topluma hizmet dersinin bu dönemki konusunu askıda ekmek olarak belirledik. Çalışmayı Aylin Dinler, Hasan zafer Yılmaz, Hasan Genç, Gülseren Şahanoğlu, Merve Çelik, Sibel Kuddar, Bahadır Yıldız, Rabia Arıcı, Hasan Aydın, Oğuzhan Kılıç, Semih Güzel, Fatma Açıkalın, Mustafa Gökşen, Nazife Akkuş, Hüseyin Topaloğlu ile birlikte gerçekleştirdik. Askıda ekmek Osmanlı'dan günümüze kadar gelmiş çok güzel bir uygulamadır. Bu olayda sağ elin verdiğini sol elin görmemesi misali hayrı yapan kişi yardıma muhtacı görmediği gibi muhtaç olanda hayrı yapanı görmemekte ve gururu incinmemektedir. Askıda ekmekte örneğin ben ihtiyacım olan iki ekmek alırken bayi satıcısından üç ekmek almak istediğimi söyleyerek bir ekmeğin de askıda kalmasını bildirip parasını ödüyorum. Askıda ekmek bu şekilde bir yardımlaşma yöntemidir. Aynı zamanda israfı önlemek adına da çok güzel bir uygulama olduğunu düşünmekteyim. Sizlerde askıya ekmek bırakarak yardıma muhtaç vatandaşlara destek olabilirsiniz. Hayat ekmeğini paylaştıkça güzel." dedi.

Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Resul Köseoğlu ise "Amasya'da on iki yıldır askıda ekmek uygulaması yapan bir ekmek büfesi var. Öğrencilerimizle biriktirdiğimiz bin ekmek parasına eşit 750 TL'yi kampanya kutusuna bıraktık. Burada öğrencilerimiz bir farkındalık oluşturmaya çalıştılar, önemli olan bizim bin ekmek katkımız değil bunun sürdürülebilmesi olması ve bundan ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilmesidir." şeklinde konuştu.

Askıya 'Bin Ekmek'

 

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü