Amerika’dan 30 Genç Üniversitemizde


Amasya Kültür ve Eğitim Derneği (AKED) ile Turkish American Youth & Education Foundation (TAYEF) işbirliği ile hazırlanan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı destekli "Kültürünü Yaşatan Şehirler Kültürünü Yaşayan Gençler" projesi kapsamında Amerika'dan 30 Türk genci üniversitemizi ziyaret etti.

Amerika'dan 30 Genç Üniversitemizde 1

Proje ile yurtdışında yaşayan 16-22 yaş aralığında, eğitimine devam eden gençlerin Türkiye ile bağlarını güçlendirmek adına, kendi öz kültürlerini yerinde tanımalarına ve Amasya - Tokat - Samsun - Çorum - Ankara - Çanakkale ve İstanbul'un tarihi ve kültürel mekânlarını görmelerine olanak sağlayacak dil, kültür ve medeniyet temalı Amasya - Tokat - Samsun - Çorum - Ankara - Çanakkale ve İstanbul ziyareti düzenlendiğini anlatan Amasya Kültür ve Eğitim Derneği Dernek Başkanı Vildan Güneş Aygün, "Amasya Sultan Beyazid Külliyesi, Minyatür Amasya, Amasya Kalesi, Ferhat ile Şirin Müzesi, Şehzadeler Müzesi, Planetaryum, Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi gibi mekânları ziyaret edip ayrıca bir düğüne de katıldılar." dedi.

Amerika'dan 30 Genç Üniversitemizde 3

Projenin başvuru sahibi ortakları TAYEF - Turkish American Youth & Education Foundation (Amerika) Vakıf Başkanı Ayhan ÖZMEKİK'e, projeyi destekleyen Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığına, AKED Dernek Başkan Yardımcısı Mustafa Örgüt'e teşekkür eden Vildan Güneş Aygün, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Davos'ta katıldığı bir programda Amasya için "Huzurlu ve doğanın bir parçası olarak tatil geçirmek ve nehir, dağ ve şehrin bir arada olduğu bir yer görmek isterseniz size Amasya şehrini öneririm." sözlerinin Amasya'nın tanıtımı için çok önemli olduğunu belirtti. Güneş Aygün, konuklarının 21-31 Temmuz 2015 tarihleri arasında Amasya - Tokat - Samsun - Çorum - Ankara - Çanakkale ve İstanbul ziyaretlerini tamamlayacaklarını dile getirdi. 

 Amerika'dan 30 Genç Üniversitemizde 2

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; Gençlere Türk yükseköğretimi öğretimi hakkında bilgiler vererek, uluslararası öğrenci kabulü kabulü konusunda öğrencilerin sorularını cevapladı ve Amasya Üniversitesi hakkında bilgiler verdi.

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü