Amasya Üniversitesi En Büyük Turizm Acentesi


Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya ile birlikte turizm işletme temsilcilerini makamında kabul etti.

turizm

Yabancı Diller Yüksekokuluna YÖK Onay Verdi

Amasya'nın Yeşilırmak kıyısında yalıboyu evleri, yöresel mutfağı, folkloru, müzeleri, doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir tarih, kültür ve turizm şehri olduğunuifade eden Prof. Dr. Metin Orbay, "7.500 yıllık tarihi birikimi süresince pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya, bilim, kültür, siyaset ve sanat alanında onlarca şahsiyetin doğduğu, büyüdüğü bir yerdir. Turizm; istihdam-yatırım olanaklarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla, sosyal, kültürel ve ekonomik hayatımızı etkileyen önemli bir sektördür. Ülkemiz ve Amasya'mız açısından turizmin öneminin farkındayız. Bu amaçla üniversitemiz bünyesine kazandırmayı düşündüğümüz "Yabancı Diller Yüksekokulu" kurulma kararımız, Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK) tarafından uygun görülerek Milli Eğitim Bakanlığına iletildi. Yüksekokulumuz her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Amasya'nın hizmet sektöründe ihtiyaç duyacağı yabancı dil bilen kalifiye elemanları yetiştirme noktasında önemli işlevler üsleneceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan son üç yıldır uluslararası öğrenci kabulü de yapıyoruz. Şu an için 18 ülkeden onlarca öğrencilerimiz bulunmaktadır. Amasya Üniversitesi, Amasya için en iyi ve en doğru hizmetleri üretme gayreti içerisindedir. Üniversitemiz; AB, TÜBİTAK, Bakanlıklar, OKA başta olmak üzere birçok kuruma sunduğu projelerle ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için turizm alanını da kapsayacak şekilde çalışmaktadır. Ayrıca yerleşkelerimizin şehir içerisinde olması Amasya'ya bir katma değer olarak yansımaktadır. Üniversite olarak, turizm alanında ilimizin daha etkin tanıtımının yapılmasına, ilimizin turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin gelişimine dün olduğu gibi bugün de katkı sağlaya hazırız. Amasya'ya, Amasya turizmine gönül vermiş herkese teşekkür ediyor, başarılı bir turizm sezonu geçirmenizi diliyorum"  dedi.

Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya ise konuşmasında, "Şehzadeler şehri Amasyamızın tarih, kültür ve turizm alanlarında tanınırlığının artması noktasında Amasya Üniversitesinin akademik, idari personeli ve özellikle öğrencileri çok önemli görevler üsleniyor. Bu nedenle her fırsatta vurguladığımız gibi Amasya'daki en önemli turizm acentesinin Amasya Üniversitesi olduğunu düşünüyoruz. Üniversitemizin son dönemlerde özellikle turizme yönelik projelerini, açılan yeni programlarını ve bu programlara bağlı olarak artan öğrenci sayısını büyük bir memnuniyetle izliyoruz. Amasya Üniversitesiyle birlikte birçok kültürel, sanatsal etkinlik düzenliyoruz. Bundan sonra da bu tür etkinlikleri arttırarak devam ettireceğiz"  ifadelerini kullandı.

amasya3

İlgili Haberler:

Yabancı Diller Yüksekokuluna YÖK Onayı

Üniversitede Kapılar Sonuna Kadar Açıldı

 

 Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü