Amasya Tamimi 96’ncı Yıldönümü Mesajı


Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olması nedeniyle Türk tarihinde ayrı bir yeri ve önemi olan Amasya Tamiminin imzalanmasının 96'ncı yıl dönümü vesilesiyle üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Metin Orbay bir mesaj yayınladı.

Rektör Orbay mesajında şu cümleleri kaydetti:

''Vatana millete hayırlı milli ve manevi hassasiyetleri olan gençler yetiştirme gayreti olan bizler için Amasya Tamiminin tarihe altın harflerle yazılan "Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" sözünden günümüzde de ders alınacak çok fazla çıkarım vardır. Bir yükseköğretim kurumu olarak gençlerden isteğim tarihimizi okuyup özümsemeleridir.

Türk istiklal mücadeleleri tarihinde ve Türk demokrasi tarihinde Amasya Tamiminin çok önemli bir yeri vardır. Böylesine önemli bir belgenin ve kararlılığın ortaya konuşunun yıldönümünü idrak ettiğimiz anlamlı günde başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah ve dava arkadaşlarını ve coğrafyanın vatan kalması yönünde toprağa düşen şehitlerimizi minnetle ve şükranla anıyorum''

tamim

 

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü